Themes - Twenty Twenty-One - en to nl translation catalogue (135 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-One is a blank canvas for your ideas and it makes the block editor your best brush. With new block patterns, which allow you to create a beautiful layout in a matter of seconds, this theme’s soft colors and eye-catching — yet timeless — design will let your work shine. Take it for a spin! See how Twenty Twenty-One elevates your portfolio, business website, or personal blog.
nl: Twenty Twenty-One is een leeg canvas voor je ideeën en het maakt de blok-editor je beste penseel. Met nieuwe blokpatronen, waarmee je binnen enkele seconden een prachtige lay-out kan maken, zullen de zachte kleuren en het opvallende, maar tijdloze ontwerp van dit thema je werk laten schitteren. Probeer het eens! Zie hoe Twenty Twenty-One je portfolio, zakelijke site of persoonlijke blog verbetert.

en: Older <span class="nav-short">posts</span>
nl: Oudere <span class="nav-short">berichten</span>

en: Newer <span class="nav-short">posts</span>
nl: Nieuwere <span class="nav-short">berichten</span>

note: translators: %s: Twenty Twenty-One support article URL.
en: Dark Mode is a device setting. If a visitor to your site requests it, your site will be shown with a dark background and light text. <a href="%s">Learn more about Dark Mode.</a>
nl: Donkere modus is een apparaatinstelling. Als een bezoeker van je site daarom vraagt, wordt je site weergegeven met een donkere achtergrond en lichte tekst. <a href="%s">Meer informatie over de donkere modus.</a>

en: Dark Mode can also be turned on and off with a button that you can find in the bottom corner of the page.
nl: De donkere modus kan ook worden in- en uitgeschakeld met een knop die je in de hoek van de bodem op de pagina vindt.

en: This website uses LocalStorage to save the setting when Dark Mode support is turned on or off.<br> LocalStorage is necessary for the setting to work and is only used when a user clicks on the Dark Mode button.<br> No data is saved in the database or transferred.
nl: Deze site gebruikt LocalStorage om de instelling op te slaan wanneer donkere modus ondersteuning aan of uit is gezet.<br>LocalStorage is noodzakelijk voor de instelling om te werken en wordt alleen gebruikt wanneer een gebruiker op de donkere modus knop klikt.<br>Er worden geen gegevens opgeslagen in de database of overgezet.

en: Suggested text:
nl: Voorgestelde tekst:

en: Twenty Twenty-One uses LocalStorage when Dark Mode support is enabled.
nl: Twenty Twenty-One gebruikt LocalStorage wanneer de ondersteuning voor donkere modus is geactiveerd.

en: Dark Mode support
nl: Ondersteuning voor donkere modus

en: Learn more about Dark Mode.
nl: Leer meer over donkere modus.

en: To access the Dark Mode settings, select a light background color.
nl: Selecteer een lichte achtergrondkleur om toegang te krijgen tot de instellingen voor donkere modus.

en: Colors & Dark Mode
nl: Kleuren & donkere modus

[ctx: Label for sticky posts]
en: Featured post
nl: Uitgelicht bericht

[ctx: Post password form]
en: Submit
nl: Verzenden

[ctx: Post password form]
en: Password
nl: Wachtwoord

[ctx: Added to posts and pages that are missing titles]
en: Untitled
nl: Naamloos

[ctx: Customizer control]
en: Background color
nl: Achtergrondkleur

note: translators: %s: WordPress Version.
en: This theme requires WordPress 5.3 or newer. You are running version %s. Please upgrade.
nl: Dit thema vereist WordPress 5.3 of nieuwer. Je gebruikt versie %s. Update eerst.

note: translators: %: Page number.
en: Page %
nl: Pagina %

en: Leave a comment
nl: Geef een reactie

[ctx: Comments title]
note: translators: %s: Comment count number.
en: %s comment | %s comments
nl[0]: %s reactie
nl[1]: %s reacties

en: 1 comment
nl: 1 reactie

en: On
nl: Aan

en: Off
nl: Uit

note: translators: %s: On/Off
en: Dark Mode: %s
nl: Donkere modus: %s

en: This content is password protected. Please enter a password to view.
nl: Deze inhoud is beveiligd met een wachtwoord. Voer een wachtwoord in om het te bekijken.

en: &#8220;Reading&#8221; by Berthe Morisot
nl: &#8220;Lezen&#8221; door Berthe Morisot

en: &#8220;Self portrait&#8221; by Berthe Morisot
nl: &#8220;Zelfportret&#8221; door Berthe Morisot

en: &#8220;Daffodils&#8221; by Berthe Morisot
nl: &#8220;Narcissen&#8221; door Berthe Morisot

en: &#8220;Roses Trémières&#8221; by Berthe Morisot
nl: &#8220;Roses Trémières&#8221; door Berthe Morisot

[ctx: Theme starter content]
en: Check out the Support Forums
nl: Bezoek de ondersteuningsforums

[ctx: Theme starter content]
en: Read the Theme Documentation
nl: Lees de thema documentatie

[ctx: Theme starter content]
en: Need help?
nl: Hulp nodig?

[ctx: Theme starter content]
en: Twenty Twenty-One also includes an overlap style for column blocks. With a Columns block selected, open the "Styles" panel within the Editor sidebar. Choose the "Overlap" block style to try it out.
nl: Twenty Twenty-One bevat ook een overlappingsstijl voor kolomblokken. Met een Kolommen blok geselecteerd, open je het "Stijlen" paneel in de Editor zijbalk. Kies de blokstijl "Overlap" om het uit te proberen.

[ctx: Theme starter content]
en: Overlap columns
nl: Overlap kolommen

[ctx: Theme starter content]
en: Twenty Twenty-One includes stylish borders for your content. With an Image block selected, open the "Styles" panel within the Editor sidebar. Select the "Frame" block style to activate it.
nl: Twenty Twenty-One bevat stijlvolle randen voor je inhoud. Met een afbeeldingsblok geselecteerd, open je het "Stijlen" paneel in de Editor zijbalk. Selecteer de blokstijl "Frame" om deze te activeren.

[ctx: Theme starter content]
en: Frame your images
nl: Omkader je afbeeldingen

[ctx: Theme starter content]
en: Block patterns are pre-designed groups of blocks. To add one, select the Add Block button [+] in the toolbar at the top of the editor. Switch to the Patterns tab underneath the search bar, and choose a pattern.
nl: Blokpatronen zijn groepen van vooraf ontworpen blokken. Om er een toe te voegen, selecteer je de knop Blok toevoegen [+] in de toolbar bovenaan de editor. Schakel over naar de tab Patronen onder de zoekbalk en kies een patroon.

[ctx: Theme starter content]
en: Add block patterns
nl: Voeg blokpatronen toe

[ctx: Theme starter content]
en: Create your website with blocks
nl: Maak je site met blokken

en: Reading
nl: Lezing

en: Young Woman in Mauve
nl: Jonge vrouw in Mauve

en: The Garden at Bougival
nl: De tuin bij Bougival

en: In the Bois de Boulogne
nl: In het Bois de Boulogne

en: Villa with Orange Trees, Nice
nl: Villa met sinaasappelbomen, Nice

en: &#8220;Villa with Orange Trees, Nice&#8221; by Berthe Morisot
nl: &#8220;Villa met sinaasappelbomen, Nice&#8221; door Berthe Morisot

en: Beautiful gardens painted by Berthe Morisot in the late 1800s
nl: Prachtige tuinen geschilderd door Berthe Morisot aan het eind van de 19e eeuw

en: &#8220;The Garden at Bougival&#8221; by Berthe Morisot
nl: &#8220;De tuin in Bougival&#8221; door Berthe Morisot

en: &#8220;Young Woman in Mauve&#8221; by Berthe Morisot
nl: &#8220;Jonge vrouw in Mauve&#8221; door Berthe Morisot

en: &#8220;In the Bois de Boulogne&#8221; by Berthe Morisot
nl: &#8220;In het Bois de Boulognee&#8221; door Berthe Morisot

en: Berthe Morisot<br>(French, 1841-1895)
nl: Berthe Morisot<br>(Frans, 1841-1895)

en: Playing in the Sand
nl: Spelen in het zand

en: &#8220;Playing in the Sand&#8221; by Berthe Morisot
nl: &#8220;Spelen in het zand&#8221; door Berthe Morisot

note: translators: %s: Parent post.
en: Published in %s
nl: Gepubliceerd in %s

en: Summary
nl: Samenvatting

en: Excerpt Settings
nl: Instellingen samenvatting

en: Thick
nl: Dik

en: On Archive Pages, posts show:
nl: Op archiefpagina's tonen berichten:

note: translators: %s: Author name.
en: View all of %s's posts.
nl: Bekijk alle berichten van %s.

note: translators: %s: Author name.
en: By %s
nl: Door %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
nl: Het lijkt erop dat wij niet kunnen vinden wat je zoekt. Wellicht dat de zoekfunctie kan helpen.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
nl: Er kwam niets overeen met je zoektermen. Probeer het opnieuw met een aantal andere trefwoorden.

note: translators: %s: Link to WP admin new post page.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
nl: Klaar om je eerste bericht te publiceren? <a href="%s">Begin hier</a>.

en: Previous post
nl: Vorig bericht

en: Next post
nl: Volgend bericht

note: translators: %s: Parent post link.
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%s</span>
nl: <span class="meta-nav">Gepubliceerd in</span><span class="post-title">%s</span>

[ctx: submit button]
en: Search
nl: Zoek

en: Search&hellip;
nl: Zoeken&hellip;

note: translators: %d: The number of search results.
en: We found %d result for your search. | We found %d results for your search.
nl[0]: We hebben %d resultaat gevonden voor je zoekopdracht.
nl[1]: We hebben %d resultaten gevonden voor je zoekopdracht.

note: translators: %s: Search term.
en: Results for "%s"
nl: Resultaten voor "%s"

note: translators: %s: List of tags.
en: Tagged %s
nl: Getagged %s

note: translators: %s: List of categories.
en: Categorized as %s
nl: Gecategoriseerd als %s

note: translators: %s: Name of current post. Only visible to screen readers.
en: Edit %s
nl: Bewerk %s

note: translators: %s: Name of current post.
en: Continue reading %s
nl: Lees verder %s

en: Dividers
nl: Verdelers

en: Borders
nl: Randen

en: Overlap
nl: Overlappen

[ctx: Block pattern description]
en: A block with 3 columns that display contact information and social media links.
nl: Een blok met 3 kolommen met contactgegevens en links naar sociale media.

en: Contact information
nl: Contactinformatie

[ctx: Block pattern description]
en: A list of projects with thumbnail images.
nl: Een lijst van projecten met thumbnail afbeeldingen.

en: Portfolio list
nl: Porfolio lijst

[ctx: Block pattern description]
en: An overlapping columns block with two images and a text description.
nl: Een overlappend kolommenblok met twee afbeeldingen en een tekstbeschrijving.

en: Overlapping images and text
nl: Overlappende afbeeldingen en tekst

[ctx: Block pattern description]
en: A media & text block with a big image on the left and a smaller one with bordered frame on the right.
nl: Een media & tekstblok met een grote afbeelding aan de linkerkant en een kleinere met een omrand frame aan de rechterkant.

en: Two images showcase
nl: Twee afbeeldingen laten zien

[ctx: Block pattern description]
en: Three images inside an overlapping columns block.
nl: Drie afbeeldingen in een overlappend kolommenblok.

en: Overlapping images
nl: Overlappende afbeeldingen

[ctx: Block pattern description]
en: A Media & Text block with a big image on the left and a heading on the right. The heading is followed by a separator and a description paragraph.
nl: Een Media & Tekstblok met links een grote afbeelding en rechts een kop. De header wordt gevolgd door een scheidingsteken en een beschrijvingsparagraaf.

en: Media and text article title
nl: Media en tekst artikeltitel

en: Let&#8217;s Connect.
nl: Laten we verbinding maken.

[ctx: Block pattern description]
en: A huge text followed by social networks and email address links.
nl: Een enorme tekst gevolgd door sociale netwerken en links naar e-mailadressen.

en: Links area
nl: Link gebied

en: A new portfolio default theme for WordPress
nl: Een nieuw portfolio standaard thema voor WordPress

en: Large text
nl: Grote tekst

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
nl: Volledige grootte

note: translators: %s: Publish date.
en: Published %s
nl: Gepubliceerd op %s

en: Page
nl: Pagina

en: Close
nl: Sluiten

en: Primary menu
nl: Primair menu

en: Skip to content
nl: Ga naar de inhoud

en: Add widgets here to appear in your footer.
nl: Voeg hier widgets toe die in je footer verschijnen.

en: Red to purple
nl: Rood tot paars

en: Purple to red
nl: Paars tot rood

en: Yellow to red
nl: Geel tot rood

en: Red to yellow
nl: Rood tot geel

en: Yellow to green
nl: Geel tot groen

en: Green to yellow
nl: Groen tot geel

en: Yellow to purple
nl: Geel tot paars

en: Purple to yellow
nl: Paars tot geel

en: White
nl: Wit

en: Yellow
nl: Geel

en: Orange
nl: Oranje

en: Red
nl: Rood

en: Purple
nl: Paars

en: Blue
nl: Blauw

en: Green
nl: Groen

en: Gray
nl: Grijs

en: Dark gray
nl: Donkergrijs

en: Black
nl: Zwart

en: Gigantic
nl: Gigantisch

en: Huge
nl: Reusachtig

en: Extra large
nl: Extra groot

en: Large
nl: Groot

en: Normal
nl: Normaal

en: Small
nl: Klein

en: Extra small
nl: Extra klein

note: translators: %s: WordPress.
en: Proudly powered by %s.
nl: Met trots aangedreven door %s.

en: Secondary menu
nl: Secundair menu

en: Comments are closed.
nl: Reacties zijn gesloten.

en: Newer comments
nl: Nieuwere reacties

en: Older comments
nl: Oudere reacties

en: Full text
nl: Volledige tekst

en: Display Site Title & Tagline
nl: Toon site titel & slogan

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
nl: Het lijkt erop dat er op deze locatie niets is gevonden. Misschien een zoekopdracht proberen?

en: Nothing here
nl: Hier is niets
