Table Rate Shipping for WooCommerce - en to ar translation catalogue (142 entries)

en: A valid zone ID must be supplied
ar: يجب أن يتم توفير معرف منطقة ساري المفعول

en: A zone with the ID provided does not exist
ar: لا توجد هناك منطقة مع ID المقدمة

en: Add Free Shipping as Option
ar: إضافة شحن مجاني كما الخيار

en: Add Handling Fee
ar: إضافة يعالج رسم

en: Add New
ar: اضف جديد

en: Add Table Rate
ar: إضافة جدول أسعار

en: Adds the specified percentage of purchase total followed by the fixed fee
ar: يضيف نسبة محددة من إجمالي شراء تليها رسم ثابت

en: An error has occurred and the selected zones were not deleted
ar: لقد حدث خطأ ولم يتم حذف المناطق المختارة

en: Attention
ar: اهتمام

en: Based On
ar: على أساس

en: Bundle
ar: حزمة

en: Calculate shipping based on prices AFTER tax
ar: بحساب الشحن على أساس الأسعار بعد الضريبة

en: Check the box to set this option as the default selected choice on the cart page
ar: ضع علامة في المربع لتعيين هذا الخيار كخيار اختيار الافتراضي على صفحة عربة

en: Choose a country&hellip;
ar: اختر البلد و &hellip;

en: Choose countries &#47; states&hellip;
ar: اختيار بلدان & # 47؛ الدول و hellip؛

en: Condition
ar: حالة

en: Cost
ar: كلفة

en: Countries
ar: الدول

en: Countries &#47; States
ar: البلدان & # 47؛ الولايات

en: Country
ar: بلد

en: Data Could Not Be Found
ar: البيانات قد لا يمكن العثور على

en: Default
ar: افتراضي

en: Delete selected fees
ar: حذف رسوم مختارة

en: Delete selected rates
ar: حذف معدلات مختارة

en: Delete the selected rates
ar: حذف معدلات مختارة

en: Deny: the titled shipping rate will be removed
ar: نفي: سيتم إزالة معدل الشحن بعنوان

en: Description
ar: وصف

en: Do not add fees from Handling Fees table when shipping cost is Free
ar: لا تقم بإضافة رسوم مناولة من جدول الرسوم عندما تكلفة الشحن مجانا

en: Docs
ar: مستندات

en: Duplicate selected rates
ar: تكرار معدلات مختارة

en: Enable &#47; Disable
ar: تمكين &#47; تعطيل

en: Enable &#47; Disable the use of this zone
ar: تمكين & # 47؛ تعطيل استخدام هذه المنطقة

en: Enable Volumetric Comparison
ar: تمكين الحجمي مقارنة

en: Enable this shipping method
ar: تمكن هذه الطريقة الشحن

en: Enabled
ar: تمكين

en: Everywhere
ar: في كل مكان

en: Except
ar: إلا

en: Except for
ar: ماعدا

en: Except the Postal Codes
ar: باستثناء الرموز البريدية

en: Except the States &#47; Provinces
ar: باستثناء الولايات & # 47؛ محافظات

en: Exclude
ar: استبعد

en: Fee
ar: رسوم

en: Fixed Price
ar: سعر ثابت

en: Free Shipping Label
ar: شحن مجاني تسمية

en: Free Shipping Override
ar: شحن مجاني تجاوز

en: Free Shipping at
ar: شحن مجاني في

en: General Settings
ar: الإعدادات العامة

en: Handling / Base Rates
ar: أسعار المناولة / قاعدة

en: Hide This Method
ar: إخفاء هذه الطريقة

en: Hide This Shipping Method When the Free Shipping Method is Available
ar: إخفاء هذا أسلوب الشحن عندما طريقة الشحن المجاني متاح

en: Highest Costing Class
ar: أعلى من الدرجة التكاليف

en: Identifier
ar: معرف

en: If supplied, charges cost up until quantity given. Then charges second price for this and every item after.
ar: إذا الموردة، رسوم تكلف حتى تعطى كمية. ثم التهم سعر الثاني لهذا وكل مادة بعد.

en: Include Coupons
ar: وتشمل كوبونات

en: Include Tax
ar: تشمل الضرائب

en: Label to appear next to Free Shipping Option in cart/checkout pages
ar: التسمية لتظهر المقبل لشحن مجاني الخيار في عربة / صفحات الخروج

en: Locations
ar: المواقع

en: Max
ar: ماكس

en: Maximum Shipping Cost
ar: الحد الأقصى لتكلفة شحن

en: Method Title
ar: طريقة اللقب

en: Min
ar: دقيقة

en: Minimum Shipping Cost
ar: الحد الأدنى لسعر الشحن

en: Minimum cost of ALL cart items to be eligible for free shipping. Leave blank to disable free shipping option
ar: الحد الأدنى من تكلفة ALL البنود عربة ليكون مؤهلا لحرية الملاحة. اتركه فارغا لتعطيل خيار الشحن المجاني

en: Miscellaneous Settings
ar: إعدادات متنوعة

en: Multiply cost by quantity
ar: تكلفة مضاعفة من حيث الكمية

en: Multiply cost by weight
ar: تكلفة مضاعفة من حيث الوزن

en: No Fees on Free Shipping
ar: لا رسوم على شحن مجاني

en: None
ar: لا شيء

en: Not seeing all of your options
ar: لا نرى جميع الخيارات

en: Per Class
ar: في الدرجة الاولى

en: Per Class Method Only
ar: في أسلوب فئة فقط

en: Per Item
ar: في البند

en: Per Order
ar: لكل طلب

en: Percentage of Subtotal
ar: نسبة المجموع الفرعي

en: Please go back and retry
ar: يرجى العودة وإعادة المحاولة

en: Please test your forms to ensure that everything is in working order
ar: يرجى اختبار النماذج الخاصة بك للتأكد من أن كل شيء في العمل من أجل

en: Postal Code
ar: الرمز البريدي

en: Postal Codes
ar: رموز البريدية

en: Priority
ar: أفضلية

en: Refresh List
ar: تحديث القائمة

en: Registration
ar: تسجيل

en: Round Weight
ar: جولة الوزن

en: Rounds weight value up to the next whole number
ar: جولات الوزن قيمة تصل إلى عدد صحيح المقبل

en: Separates which rates are combined and which become different options. If left blank, one will be generated.
ar: يفصل معدلات التي يتم الجمع والتي تصبح الخيارات المختلفة. إذا ترك فارغا، سيتم إنشاء واحدة.

en: Set different handling rates or base fees for different countries. These prices will be added to all qualifying orders.
ar: تحديد أسعار معالجة مختلفة أو رسوم قاعدة لمختلف البلدان. وستضاف هذه الأسعار لجميع أوامر التصفيات.

en: Set the Order Shipping Options Will Appear
ar: تعيين خيارات ترتيب النقل البحري سوف تظهر

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Setup and review zones under the Shipping Zones tab
ar: مناطق الإعداد والمراجعة تحت علامة التبويب المناطق شحن

en: Shipping
ar: الشحن

en: Shipping Class
ar: صنف شحن

en: Shipping Class Priorities
ar: الأولويات صنف شحن

en: Shipping Cost Order
ar: كلف الشحن ترتيب

en: Shipping Cost Tables
ar: جداول كلف الشحن

en: Shipping Table Rates
ar: أسعار الجدول الشحن

en: Shipping Zones
ar: مناطق الشحن

en: Single Class Only
ar: فئة واحدة فقط

en: Sorry, a zone with the given ID could not be found
ar: عذرا، منطقة مع ID نظرا تعذر العثور

en: Status
ar: وضع

en: Subtotal is calculated based on cart value after coupons
ar: ويتم احتساب المجموع الفرعي استنادا عربة القيمة بعد كوبونات

en: Support
ar: دعم

en: Table Rate
ar: جدول أسعار

en: Table Rates
ar: أسعار الجدول

en: Table rate shipping allows you to set numerous rates based on location and specified conditions. Click the headlines below to expand or hide additional settings.
ar: الجدول الشحن معدل يسمح لك لتحديد أسعار العديد بناءا على الموقع والشروط المحددة. انقر على العناوين أدناه لتوسيع أو إخفاء إعدادات إضافية.

en: Tax Options
ar: خيارات الضرائب

en: Tax Status
ar: الحالة الضريبية

en: Taxable
ar: خاضع للضريبة

en: The maximum shipping price a customer pays no matter what the table returns
ar: سعر الشحن الأقصى يدفع الزبون مهما كانت عوائد الجدول

en: The minimum shipping price a customer pays no matter what the table returns
ar: الحد الأدنى للسعر الشحن يدفع الزبون مهما كانت عوائد الجدول

en: The selected zones have been deleted
ar: تم حذف المناطق المختارة

en: The zone titled
ar: منطقة بعنوان

en: These priorities will be used to calculate the appropriate shipping price in the table above. When an order has items of different shipping classes, the one with the highest priority will be used.
ar: وسوف تستخدم هذه الأولويات لحساب سعر الشحن المناسب في الجدول أعلاه. عندما كان النظام لديه عناصر من فئات الشحن المختلفة، وسوف تستخدم واحد مع أولوية قصوى.

en: This controls the title which the user sees during checkout
ar: هذا يتحكم في العنوان والذي يراه المستخدم أثناء الخروج

en: This is an optional field to provide admins a brief description of this zone
ar: هذا هو حقل اختياري لتوفير مدراء وصفا موجزا لهذه المنطقة

en: This number can be found through your carrier's website
ar: يمكن العثور على هذا الرقم من خلال موقع الناقل الخاص بك

en: This will NOT appear on any shop page
ar: وهذا لن تظهر على أي صفحة متجر

en: Title
ar: لقب

en: Toggle featured
ar: ظهرت تبديل

en: Type
ar: نوع

en: Use the wildcard symbol (*) to denote multiple regions
ar: استخدام الرمز البدل (*) للدلالة على مناطق متعددة

en: Version 3.3 of the Table Rate Shipping plugin for WooCommerce introduced a new, more efficient way of storing zone information. You will need to update your system in order for the plugin to continue functioning properly.
ar: الإصدار 3.3 من البرنامج المساعد الجدول شحن بسعر لWooCommerce أدخلت طريقة جديدة وأكثر كفاءة لتخزين معلومات المنطقة. سوف تحتاج إلى تحديث النظام الخاص بك من أجل البرنامج المساعد لمواصلة عملها بشكل صحيح.

en: View details
ar: تفاصيل

en: Volumetric Divisor
ar: الحجمي المقسوم

en: Volumetric Shipping
ar: شحن الحجمي

en: When activated, plugin will determine if volumetric weight is heavier than weight given and charge shipping based on the higher amount
ar: عند تفعيلها، والمساعد تحديد ما إذا كان الوزن الحجمي هو أثقل من وزن معين، ورسوم شحن على أساس كمية أعلى

en: When checked, free shipping will be the only shipping cost, otherwise free shipping will be added as an option in addition to the table below
ar: عندما تم، سيكون الشحن المجاني إلى أن تكلفة الشحن فقط، وإلا سوف تضاف حرية الملاحة كخيار بالإضافة إلى الجدول أدناه

en: When enabled, only items of the highest priority shipping class will be counted towards the shipping cost
ar: عندما مكن، سوف تحسب فقط البنود ذات أولوية قصوى الطبقة الشحن لتغطية تكاليف الشحن

en: When enabled, the highest shipping cost from the per class calculations will be charged
ar: عندما مكن، وستحمل أعلى تكلفة الشحن من في الصف الواحد الحسابات

en: You do not have sufficient permissions to access this page
ar: لم يكن لديك أذونات كافية لدخول هذه الصفحة

en: You have not defined any shipping zones for the WooCommerce Table Rate Shipping plugin. You must setup your zones before creating any rates in the shipping method's settings page.
ar: كنت لم تعرف أية مناطق الشحن للالمساعد WooCommerce الجدول شحن بسعر. يجب عليك الإعداد مناطق الخاص بك قبل إنشاء أي المعدلات في صفحة إعدادات طريقة الشحن ل.

en: You have taken too long
ar: كنت قد اتخذت وقتا طويلا

en: Your zones have been updated
ar: تم تحديثها المناطق الخاصة بك

en: Your zones have been updated. Please test your forms to ensure that everything is in working order.
ar: تم تحديثها المناطق الخاصة بك. يرجى اختبار النماذج الخاصة بك للتأكد من أن كل شيء من أجل العمل.

en: Zone
ar: منطقة

en: Zone Details
ar: تفاصيل المنطقة

en: Zone Title
ar: منطقة اللقب

en: has been deleted
ar: قد تم حذفه

en: is a wildcard used to represent multiple characters &#47; numbers
ar: هو البدل تستخدم لتمثيل شخصيات متعددة & # 47؛ أرقام

en: is a wildcard used to representent multiple characters/numbers
ar: هو البدل تستخدم لrepresentent شخصيات متعددة / أرقام

en: is used to denote postal codes or ranges to be excluded
ar: يستخدم للدلالة رمز البريدي أو طبقا يتراوح سيتم استبعادها

en: is used to separate all postal code entries
ar: يستخدم لفصل كل مقالات الرمز البريدي

en: is used to separate two postal codes in a range (numerical codes ONLY)
ar: يستخدم لفصل اثنين من الرموز البريدية في مجموعة (رموز عددية فقط)

en: n/a
ar: ن / أ
