Table Rate Shipping for WooCommerce - en to it translation catalogue (137 entries)

en: Toggle featured
it: Toggle optional

en: Everywhere
it: Ovunque

en: Except for
it: Eccetto per

en: Data Could Not Be Found
it: I dati non si trovava

en: Zone Title
it: Zone Titolo

en: Status
it: Stato

en: A zone with the ID provided does not exist
it: Una zona con l'ID fornito non esiste

en: The zone titled
it: La zona intitolato

en: has been deleted
it: è stato eliminato

en: Shipping Zones
it: Zone di spedizione

en: Add New
it: Aggiungere Nuovo

en: Your zones have been updated
it: Le vostre zone sono state aggiornate

en: Please test your forms to ensure that everything is in working order
it: Si prega di verificare i moduli per assicurarsi che tutto sia in ordine

en: The selected zones have been deleted
it: Le zone selezionate sono state cancellate

en: An error has occurred and the selected zones were not deleted
it: Si è verificato un errore e le zone selezionate non sono stati cancellati

en: A valid zone ID must be supplied
it: Un ID orario valido deve essere alimentato

en: Sorry, a zone with the given ID could not be found
it: Spiacente, una zona con l'ID dato non è stato trovato

en: Zone Details
it: Zone Dettagli

en: Enabled
it: Abilitato

en: Enable &#47; Disable the use of this zone
it: Abilita & # 47; Disabilitare l'uso di questa zona

en: Title
it: Titolo

en: Description
it: Descrizione

en: This is an optional field to provide admins a brief description of this zone
it: Questo è un campo facoltativo per fornire amministratori una breve descrizione di questa zona

en: This will NOT appear on any shop page
it: Questo non apparirà su ogni pagina negozio

en: Type
it: Tipo

en: Countries &#47; States
it: Paesi & # 47; Stati

en: Postal Code
it: Codice Postale

en: Countries
it: Paesi

en: Except
it: Tranne

en: Choose countries &#47; states&hellip;
it: Scegli paesi & # 47; Uniti & hellip;

en: Except the States &#47; Provinces
it: Tranne gli Stati & # 47; Province

en: Except the Postal Codes
it: Tranne i codici postali

en: is used to separate all postal code entries
it: viene utilizzato per separare tutte le voci di codice postale

en: is used to separate two postal codes in a range (numerical codes ONLY)
it: viene utilizzato per separare due codici postali in un intervallo (codici numerici SOLO)

en: is a wildcard used to represent multiple characters &#47; numbers
it: è un jolly utilizzato per rappresentare più caratteri & # 47; numeri

en: is used to denote postal codes or ranges to be excluded
it: è usato per indicare i codici postali o intervalli da escludere

en: Country
it: Paese

en: Choose a country&hellip;
it: Scegli una nazione & hellip;

en: Postal Codes
it: Codici postali

en: is a wildcard used to representent multiple characters/numbers
it: è un jolly utilizzato per representent più caratteri / numeri

en: You do not have sufficient permissions to access this page
it: Non si dispone di autorizzazioni sufficienti per accedere a questa pagina

en: You have taken too long
it: Hai preso troppo lungo

en: Please go back and retry
it: Torna indietro e riprovare

en: Table Rate
it: Tariffario

en: Table Rates
it: Tabella Tariffe

en: Table rate shipping allows you to set numerous rates based on location and specified conditions. Click the headlines below to expand or hide additional settings.
it: Tabella di trasporto rate consente di impostare numerose tariffe in base alla posizione e alle condizioni specificate. Clicca i titoli qui sotto per espandere o nascondere le impostazioni aggiuntive.

en: General Settings
it: Impostazioni Generali

en: Enable &#47; Disable
it: Abilita &#47; Disabilita

en: Enable this shipping method
it: Attivare questo metodo di trasporto

en: Method Title
it: Metodo Titolo

en: Shipping
it: Spedizione

en: Tax Status
it: Regime fiscale

en: Taxable
it: Imponibile

en: None
it: Nessuno

en: Condition
it: Stato

en: Per Order
it: Per ordine

en: Per Item
it: Per voce

en: Per Class
it: Per classe

en: Free Shipping Override
it: Libero Override Spedizione

en: Free Shipping at
it: Trasporto gratuito

en: Minimum cost of ALL cart items to be eligible for free shipping. Leave blank to disable free shipping option
it: Costo minimo di tutti gli elementi della spesa per poter beneficiare di trasporto libero. Lascia vuoto per disabilitare l'opzione libera di trasporto

en: Free Shipping Label
it: Libero etichetta di trasporto

en: Label to appear next to Free Shipping Option in cart/checkout pages
it: Etichetta di apparire accanto all'opzione spedizione gratuita in carrello / pagine di pagamento

en: Add Free Shipping as Option
it: Aggiungi il trasporto libero come opzione

en: When checked, free shipping will be the only shipping cost, otherwise free shipping will be added as an option in addition to the table below
it: Se selezionata, il trasporto libero sarà l'unico costo di trasporto, altrimenti il ​​trasporto libero sarà aggiunto come opzione in aggiunta alla tabella di seguito

en: Tax Options
it: Opzioni fiscali

en: Include Tax
it: Includi Tax

en: Calculate shipping based on prices AFTER tax
it: Calcola la spedizione sulla base dei prezzi al netto delle imposte

en: Volumetric Shipping
it: Volumetrica Spedizione

en: Enable Volumetric Comparison
it: Abilita volumetrica Confronto

en: When activated, plugin will determine if volumetric weight is heavier than weight given and charge shipping based on the higher amount
it: Una volta attivato, plugin determinare se il peso volumetrico è più pesante il peso dato e il trasporto di carica in base alla quantità superiore

en: Volumetric Divisor
it: Volumetrica Divisor

en: This number can be found through your carrier's website
it: Questo numero può essere trovata attraverso il sito web del tuo gestore

en: Miscellaneous Settings
it: Impostazioni varie

en: Include Coupons
it: Includi Buoni

en: Subtotal is calculated based on cart value after coupons
it: Totale parziale viene calcolato sulla base della spesa valore dopo cedole

en: Single Class Only
it: Solo Class singolo

en: When enabled, only items of the highest priority shipping class will be counted towards the shipping cost
it: Quando è abilitata, solo gli elementi della classe di trasporto massima priorità saranno conteggiati per i costi di spedizione

en: Per Class Method Only
it: Solo Per Metodo Class

en: Highest Costing Class
it: Massima classe Costing

en: When enabled, the highest shipping cost from the per class calculations will be charged
it: Quando è abilitata, verrà addebitato il costo di trasporto più alto dai calcoli per classe

en: No Fees on Free Shipping
it: Nessun costo di spedizione gratuita

en: Do not add fees from Handling Fees table when shipping cost is Free
it: Non aggiungere le tasse da Gestione tavolo Tasse quando il costo di trasporto è gratuito

en: Round Weight
it: Rotonda Peso

en: Rounds weight value up to the next whole number
it: Arrotonda peso valore fino al successivo numero intero

en: Hide This Method
it: Hide Questo metodo

en: Hide This Shipping Method When the Free Shipping Method is Available
it: Hide Questo metodo di trasporto quando il metodo di trasporto gratuito è disponibile

en: Minimum Shipping Cost
it: Costo minimo di trasporto

en: The minimum shipping price a customer pays no matter what the table returns
it: Il prezzo minimo di trasporto di un cliente paga, non importa ciò che i rendimenti tavolo

en: Maximum Shipping Cost
it: Costo Massimo Spedizione

en: The maximum shipping price a customer pays no matter what the table returns
it: Il prezzo massimo di trasporto di un cliente paga, non importa ciò che i rendimenti tavolo

en: Shipping Cost Tables
it: Tabelle di costi di spedizione

en: Handling / Base Rates
it: Manipolazione / Base Tariffe

en: Zone
it: Zona

en: Setup and review zones under the Shipping Zones tab
it: Installazione e revisione delle zone sotto la scheda Zone di spedizione

en: Fee
it: Tassa

en: Adds the specified percentage of purchase total followed by the fixed fee
it: Aggiunge la percentuale specificata di acquisto totale seguita dalla quota fissa

en: Add Handling Fee
it: Aggiungi Handling Fee

en: Delete selected fees
it: Eliminare le tasse selezionati

en: Set different handling rates or base fees for different countries. These prices will be added to all qualifying orders.
it: Impostare diversi tassi di movimentazione o tasse di base per i diversi paesi. Questi prezzi saranno aggiunti a tutti gli ordini di qualificazione.

en: Shipping Table Rates
it: Tabella spese di spedizione

en: This controls the title which the user sees during checkout
it: Controlla il titolo che l'utente vede durante il checkout

en: Separates which rates are combined and which become different options. If left blank, one will be generated.
it: Separa quale i tassi vengono combinati e che diventano diverse opzioni. Se lasciato vuoto, ne verrà generato.

en: Shipping Class
it: Class Spedizione

en: Based On
it: Basato Su

en: Cost
it: Costo

en: Fixed Price
it: Prezzo Fisso

en: Percentage of Subtotal
it: Percentuale di Totale parziale

en: Multiply cost by quantity
it: Costo Moltiplicare per quantità

en: Multiply cost by weight
it: Costo Moltiplicare per peso

en: Deny: the titled shipping rate will be removed
it: Nega: il tasso di trasporto dal titolo sarà rimosso

en: Bundle
it: Fascio

en: If supplied, charges cost up until quantity given. Then charges second price for this and every item after.
it: Se in dotazione, oneri per i costi fino a quantità data. Poi oneri secondo prezzo per questo e ogni elemento dopo.

en: Default
it: Difetto

en: Check the box to set this option as the default selected choice on the cart page
it: Selezionare la casella per impostare questa opzione come la scelta selezionata di default nella pagina del carrello

en: Add Table Rate
it: Aggiungi tabella Tasso

en: Use the wildcard symbol (*) to denote multiple regions
it: Utilizzare il simbolo jolly (*) per indicare più regioni

en: Duplicate selected rates
it: Duplica tariffe selezionate

en: Delete selected rates
it: Elimina tariffe selezionate

en: n/a
it: n / a

en: Shipping Class Priorities
it: Priorità Class Spedizione

en: Priority
it: Priorità

en: Exclude
it: Escludere

en: These priorities will be used to calculate the appropriate shipping price in the table above. When an order has items of different shipping classes, the one with the highest priority will be used.
it: Queste priorità saranno utilizzati per il calcolo del prezzo di trasporto adeguato in tabella. Quando un ordine ha elementi di diverse classi di spedizione, verrà utilizzato quello con la priorità più alta.

en: Set the Order Shipping Options Will Appear
it: Impostare le opzioni di acquisto di spedizione apparirà

en: Shipping Cost Order
it: Trasporto Costo Order

en: Not seeing all of your options
it: Non vedendo tutte le opzioni

en: Refresh List
it: Lista Refresh

en: Delete the selected rates
it: Eliminare le tariffe selezionate

en: Attention
it: Attenzione

en: Version 3.3 of the Table Rate Shipping plugin for WooCommerce introduced a new, more efficient way of storing zone information. You will need to update your system in order for the plugin to continue functioning properly.
it: La versione 3.3 del plugin Tabella Tasso di spedizione per WooCommerce introdotto un modo nuovo, più efficiente di immagazzinare informazioni di zona. Avrete bisogno di aggiornare il sistema in modo che il plugin per continuare a funzionare correttamente.

en: You have not defined any shipping zones for the WooCommerce Table Rate Shipping plugin. You must setup your zones before creating any rates in the shipping method's settings page.
it: Non hai definito tutte le zone di spedizione per il plugin WooCommerce Table tasso di trasporto. È necessario configurare le vostre zone prima di creare le aliquote in pagina delle impostazioni del metodo di spedizione.

en: Your zones have been updated. Please test your forms to ensure that everything is in working order.
it: Le vostre zone sono state aggiornate. Si prega di verificare i moduli per assicurarsi che tutto sia in ordine.

en: Settings
it: Impostazioni

en: Registration
it: Registrazione

en: View details
it: Guarda i dettagli

en: Support
it: Supporto
