Table Rate Shipping for WooCommerce - en to ja translation catalogue (142 entries)

en: Toggle featured
ja: トグル特色

en: Everywhere
ja: どこにでも

en: Except for
ja: を除き

en: Data Could Not Be Found
ja: データが見つかりませんでした

en: Zone Title
ja: ゾーンのタイトル

en: Locations
ja: 場所

en: Status
ja: ステータス

en: A zone with the ID provided does not exist
ja: 提供されたIDを持つゾーンは存在しません

en: The zone titled
ja: タイトルのゾーン

en: has been deleted
ja: 削除されている

en: Shipping Zones
ja: 配送ゾーン

en: Add New
ja: 新しいの追加

en: Your zones have been updated
ja: あなたのゾーンは更新されました

en: Please test your forms to ensure that everything is in working order
ja: すべてが動作するためにあることを保証するために、フォームをテストしてください

en: The selected zones have been deleted
ja: 選択したゾーンは削除されました

en: An error has occurred and the selected zones were not deleted
ja: エラーが発生し、選択したゾーンは削除されませんでした

en: A valid zone ID must be supplied
ja: 有効なゾーンIDを指定する必要があります

en: Sorry, a zone with the given ID could not be found
ja: 申し訳ありませんが、指定されたIDを持つゾーンは見つかりませんでした

en: Zone Details
ja: ゾーンの詳細

en: Enabled
ja: 使用可能

en: Enable &#47; Disable the use of this zone
ja: 有効に＆＃47;このゾーンの使用を無効にする

en: Title
ja: タイトル

en: Description
ja: 説明

en: This is an optional field to provide admins a brief description of this zone
ja: これは管理者にこのゾーンの簡単な説明を提供するためのオプションのフィールドです

en: This will NOT appear on any shop page
ja: これは、任意のショップページに表示されません

en: Type
ja: タイプ

en: Countries &#47; States
ja: 国＆＃47;米国

en: Postal Code
ja: 郵便番号

en: Countries
ja: 国

en: Except
ja: 除く

en: Choose countries &#47; states&hellip;
ja: 国＆＃47を選択してください。状態中＆hellip;

en: Except the States &#47; Provinces
ja: 米国＆＃47を除く。地方

en: Except the Postal Codes
ja: 郵便番号を除き

en: is used to separate all postal code entries
ja: すべての郵便番号のエントリを分離するために使用される

en: is used to separate two postal codes in a range (numerical codes ONLY)
ja: 範囲内の2つの郵便番号（ONLY数値コード）を分離するために使用される

en: is a wildcard used to represent multiple characters &#47; numbers
ja: 複数の文字＆＃47を表すために使用されるワイルドカードです。数字

en: is used to denote postal codes or ranges to be excluded
ja: 除外すべき郵便番号や範囲を示すために使用される

en: Country
ja: カントリー

en: Choose a country&hellip;
ja: 国中＆hellipを選択してください。

en: Postal Codes
ja: 郵便番号

en: is a wildcard used to representent multiple characters/numbers
ja: ワイルドカードは、複数の文字/数字をrepresententするために使用されている

en: You do not have sufficient permissions to access this page
ja: あなたがこのページにアクセスする権限がありません

en: You have taken too long
ja: あなたも時間がかかっている

en: Please go back and retry
ja: 戻って、再試行してください

en: Table Rate
ja: 表レート

en: Table Rates
ja: 表の料金

en: Table rate shipping allows you to set numerous rates based on location and specified conditions. Click the headlines below to expand or hide additional settings.
ja: 表率の発送には、場所と指定された条件に基づいて、さまざまなレートを設定することができます。追加設定を展開したり非表示にするには、以下の見出しをクリックしてください。

en: General Settings
ja: 一般設定

en: Enable &#47; Disable
ja: 有効に&#47;無効にする

en: Enable this shipping method
ja: この配送方法を有効にする

en: Method Title
ja: メソッドのタイトル

en: Shipping
ja: 運送

en: Tax Status
ja: 税ステータス

en: Taxable
ja: 課税

en: None
ja: なし

en: Condition
ja: 条件

en: Per Order
ja: 注文パー

en: Per Item
ja: アイテムごと

en: Per Class
ja: クラスごとに

en: Free Shipping Override
ja: 送料無料の上書き

en: Free Shipping at
ja: で送料無料】

en: Minimum cost of ALL cart items to be eligible for free shipping. Leave blank to disable free shipping option
ja: 送料無料の対象とするためにすべてのカートでの最小コスト。送料無料のオプションを無効にする場合は空白のまま

en: Free Shipping Label
ja: 【送料無料】ラベル

en: Label to appear next to Free Shipping Option in cart/checkout pages
ja: カート/チェックアウトページで送料無料オプションの横に表示されるラベル

en: Add Free Shipping as Option
ja: オプションとして送料無料に追加

en: When checked, free shipping will be the only shipping cost, otherwise free shipping will be added as an option in addition to the table below
ja: チェックすると、送料無料にのみ発送費用となります、そうでなければ、送料無料は、以下の表のほかにオプションとして追加されます

en: Tax Options
ja: 税のオプション

en: Include Tax
ja: 税金が含ま

en: Calculate shipping based on prices AFTER tax
ja: 税引後価格に基づいて出荷を計算します

en: Volumetric Shipping
ja: 体積送料

en: Enable Volumetric Comparison
ja: 体積比較を可能に

en: When activated, plugin will determine if volumetric weight is heavier than weight given and charge shipping based on the higher amount
ja: 活性化されると容積重量は、より高い量に基づいて、指定された重量と充電出荷よりも重い場合には、プラグインが決定します

en: Volumetric Divisor
ja: 体積除数

en: This number can be found through your carrier's website
ja: この番号は、あなたのキャリアのウェブサイトを通じて見つけることができます

en: Miscellaneous Settings
ja: その他の設定

en: Include Coupons
ja: クーポンを含める

en: Subtotal is calculated based on cart value after coupons
ja: 小計は、クーポンの後、カート値に基づいて算出され

en: Single Class Only
ja: 単一のクラスのみ

en: When enabled, only items of the highest priority shipping class will be counted towards the shipping cost
ja: 有効にすると、最も優先順位の高い出荷クラスの唯一の項目は、輸送コストの方にカウントされます

en: Per Class Method Only
ja: パークラスメソッドのみ

en: Highest Costing Class
ja: 最高原価計算クラス

en: When enabled, the highest shipping cost from the per class calculations will be charged
ja: 有効にすると、クラスごとの計算から最高の郵送料が課金されます

en: No Fees on Free Shipping
ja: 送料無料で手数料なし！

en: Do not add fees from Handling Fees table when shipping cost is Free
ja: 出荷コストが無料であるとき手数料テーブルから手数料を追加しないでください

en: Round Weight
ja: ラウンドウェイト

en: Rounds weight value up to the next whole number
ja: 次の整数に切り上げ重み値を

en: Hide This Method
ja: この方法を非表示にする

en: Hide This Shipping Method When the Free Shipping Method is Available
ja: 無料配送方法が公開されても、この配送方法を非表示にする

en: Minimum Shipping Cost
ja: 最低送料

en: The minimum shipping price a customer pays no matter what the table returns
ja: 顧客がどんなテーブルに戻っ払わない最小出荷価格

en: Maximum Shipping Cost
ja: 最大送料

en: The maximum shipping price a customer pays no matter what the table returns
ja: 顧客がどんなテーブルに戻っ払わない最大の出荷価格

en: Shipping Cost Tables
ja: 送料表

en: Handling / Base Rates
ja: 取り扱い/基本料金

en: Zone
ja: ゾーン

en: Setup and review zones under the Shipping Zones tab
ja: 送料ゾーン]タブの下のセットアップおよびレビューゾーン

en: Fee
ja: 料金

en: Adds the specified percentage of purchase total followed by the fixed fee
ja: 固定料金に続いて、購入合計の指定されたパーセンテージを追加します

en: Add Handling Fee
ja: 手数料の取り扱いに追加

en: Delete selected fees
ja: 選択した手数料を削除

en: Set different handling rates or base fees for different countries. These prices will be added to all qualifying orders.
ja: 異なる取り扱い率または異なる国のための基本料を設定してください。これらの価格は、すべての予選注文に追加されます。

en: Shipping Table Rates
ja: 送料表の料金

en: This controls the title which the user sees during checkout
ja: これにより、ユーザーはチェックアウト時に見ているタイトルを制御

en: Identifier
ja: 識別子

en: Separates which rates are combined and which become different options. If left blank, one will be generated.
ja: 料金を合わせているのさまざまなオプションとなっている区切ります。空白のままにした場合、1が生成されます。

en: Shipping Class
ja: 出荷クラス

en: Based On
ja: に基づく

en: Min
ja: ミン

en: Max
ja: マックス

en: Cost
ja: コスト

en: Fixed Price
ja: 固定価格

en: Percentage of Subtotal
ja: 小計の割合

en: Multiply cost by quantity
ja: 数量によってコストを掛け

en: Multiply cost by weight
ja: 重量、コストを掛け

en: Deny: the titled shipping rate will be removed
ja: 拒否：タイトルの出荷率が削除されます

en: Bundle
ja: バンドル

en: If supplied, charges cost up until quantity given. Then charges second price for this and every item after.
ja: 指定した場合、料金は数量与えまでの費用。その後、第二、このための価格と後にすべてのアイテムを充電します。

en: Default
ja: デフォルト

en: Check the box to set this option as the default selected choice on the cart page
ja: カートページ上のデフォルト選択された選択肢として、このオプションを設定するチェックボックスをオンにします

en: Add Table Rate
ja: 表レートを追加

en: Use the wildcard symbol (*) to denote multiple regions
ja: 複数の領域を示すために、ワイルドカード記号（*）を使用します

en: Duplicate selected rates
ja: 選択されたレートを複製

en: Delete selected rates
ja: 選択されたレートを削除

en: n/a
ja: N / A

en: Shipping Class Priorities
ja: 出荷クラスの優先順位

en: Priority
ja: 優先

en: Exclude
ja: 除外する

en: These priorities will be used to calculate the appropriate shipping price in the table above. When an order has items of different shipping classes, the one with the highest priority will be used.
ja: これらの優先順位は、上記の表に適切な出荷価格を計算するために使用される。順序が異なる配送クラスの項目がある場合、最も優先順位の高いものが使用される。

en: Set the Order Shipping Options Will Appear
ja: 設定された順序配送オプションが表示されます

en: Shipping Cost Order
ja: 配送費注文

en: Not seeing all of your options
ja: あなたのすべてのオプションが表示されない

en: Refresh List
ja: [更新リスト

en: Delete the selected rates
ja: 選択されたレートを削除

en: Attention
ja: 注目

en: Version 3.3 of the Table Rate Shipping plugin for WooCommerce introduced a new, more efficient way of storing zone information. You will need to update your system in order for the plugin to continue functioning properly.
ja: WooCommerce表レート送料プラグインのバージョン3.3は、ゾーン情報を格納する新しい、より効率的な方法を導入しました。あなたが正常に機能し続けることがプラグインのために、お使いのシステムを更新する必要があります。

en: You have not defined any shipping zones for the WooCommerce Table Rate Shipping plugin. You must setup your zones before creating any rates in the shipping method's settings page.
ja: あなたはWooCommerce表レート送料プラグインの出荷用のゾーンを定義していない。あなたは、配送方法の設定ページ内の任意の速度を作成する前に、セットアップあなたのゾーンをしなければならない。

en: Your zones have been updated. Please test your forms to ensure that everything is in working order.
ja: あなたのゾーンは更新されています。すべてが正常に動作していることを確認するために、フォームをテストしてください。

en: Settings
ja: [設定]

en: Registration
ja: 登録

en: View details
ja: 詳細を見る

en: Docs
ja: ドキュメント

en: Support
ja: サポート
