Table Rate Shipping for WooCommerce - en to ru translation catalogue (143 entries)

en: Toggle featured
ru: Переключить признакам

en: Everywhere
ru: Везде

en: Except for
ru: За исключением

en: Data Could Not Be Found
ru: Данные не найден

en: Zone Title
ru: Зона Название

en: Locations
ru: Местоположение

en: Status
ru: Статус

en: A zone with the ID provided does not exist
ru: Зона с ID, предоставленной не существует

en: The zone titled
ru: Зона под названием

en: has been deleted
ru: был удален

en: Shipping Zones
ru: Зоны Доставка

en: Add New
ru: Добавить Новое

en: Your zones have been updated
ru: Ваши зоны были обновлены

en: Please test your forms to ensure that everything is in working order
ru: Пожалуйста, проверьте ваши формы, чтобы обеспечить, что все в рабочем состоянии

en: The selected zones have been deleted
ru: Выбранные зоны были удалены

en: An error has occurred and the selected zones were not deleted
ru: Произошла ошибка, и выбранные зоны не были удалены

en: A valid zone ID must be supplied
ru: Действует зона ID должны быть обеспечены

en: Sorry, a zone with the given ID could not be found
ru: К сожалению, зона с данным ID не может быть найден

en: Zone Details
ru: Подробности Zone

en: Enabled
ru: Включено

en: Enable &#47; Disable the use of this zone
ru: Включить & # 47; Запретить использование этой зоны

en: Title
ru: Название

en: Description
ru: Описание

en: This is an optional field to provide admins a brief description of this zone
ru: Это необязательное поле, чтобы обеспечить администраторам краткое описание этой зоне

en: This will NOT appear on any shop page
ru: Это не будет отображаться на любой странице магазина

en: Type
ru: Тип

en: Countries &#47; States
ru: Страны и # 47; Состояния

en: Postal Code
ru: Почтовый Индекс

en: Countries
ru: Страны

en: Except
ru: Кроме

en: Choose countries &#47; states&hellip;
ru: Выберите страны & # 47; государства и hellip;

en: Except the States &#47; Provinces
ru: Кроме государств и # 47; Провинция

en: Except the Postal Codes
ru: Кроме почтовым индексам

en: is used to separate all postal code entries
ru: используется для разделения всех почтовых кодовые позиции,

en: is used to separate two postal codes in a range (numerical codes ONLY)
ru: используется для разделения двух почтовых кодов в диапазоне (числовые коды ONLY)

en: is a wildcard used to represent multiple characters &#47; numbers
ru: это маска используется для представления нескольких символов & # 47; чисел

en: is used to denote postal codes or ranges to be excluded
ru: используется для обозначения почтовым индексам или диапазоны должны быть исключены

en: Country
ru: Страна

en: Choose a country&hellip;
ru: Выберите страну & hellip;

en: Postal Codes
ru: Почтовые индексы

en: is a wildcard used to representent multiple characters/numbers
ru: это маска используется для representent несколько знаки / цифры

en: You do not have sufficient permissions to access this page
ru: Вы не имеете достаточно прав для доступа к этой странице

en: You have taken too long
ru: Вы взяли слишком долго

en: Please go back and retry
ru: Пожалуйста вернитесь и попробуйте снова

en: Table Rate
ru: Таблица Цена

en: Table Rates
ru: Таблица ставок

en: Table rate shipping allows you to set numerous rates based on location and specified conditions. Click the headlines below to expand or hide additional settings.
ru: Доставка скорости Таблица позволяет установить многочисленные ставки в зависимости от местоположения и заданных условиях. Нажмите на заголовки ниже, чтобы развернуть или скрыть дополнительные параметры.

en: General Settings
ru: Общие Настройки

en: Enable &#47; Disable
ru: Включить &#47; Запрещать

en: Enable this shipping method
ru: Включить этот способ доставки

en: Method Title
ru: Метод Название

en: Shipping
ru: Перевозка

en: Tax Status
ru: Налоговый статус

en: Taxable
ru: Облагаемый налогом

en: None
ru: Ни один

en: Condition
ru: Состояние

en: Per Order
ru: На заказ

en: Per Item
ru: За штуку

en: Per Class
ru: В классе

en: Free Shipping Override
ru: Бесплатная доставка Override

en: Free Shipping at
ru: Бесплатная доставка по

en: Minimum cost of ALL cart items to be eligible for free shipping. Leave blank to disable free shipping option
ru: Минимальная стоимость всех КОРЗИНА пунктов, чтобы иметь право на бесплатную доставку. Оставьте пустым, чтобы отключить бесплатный способ доставки

en: Free Shipping Label
ru: Бесплатная доставка этикетки

en: Label to appear next to Free Shipping Option in cart/checkout pages
ru: Этикетка появляться рядом с доставка бесплатная опция в корзину / страниц кассовых

en: Add Free Shipping as Option
ru: Разместить Доставка в варианте

en: When checked, free shipping will be the only shipping cost, otherwise free shipping will be added as an option in addition to the table below
ru: Когда проверили, бесплатная доставка будет только стоимость доставки, в противном случае бесплатная доставка будет добавлен в качестве опции в дополнение к приведенной ниже таблице

en: Tax Options
ru: Налоговые параметры

en: Include Tax
ru: Включают в себя налог

en: Calculate shipping based on prices AFTER tax
ru: Рассчитать доставку на основе цен после уплаты налогов

en: Volumetric Shipping
ru: Объемный Доставка

en: Enable Volumetric Comparison
ru: Включить объемный Сравнение

en: When activated, plugin will determine if volumetric weight is heavier than weight given and charge shipping based on the higher amount
ru: При активации плагина будет определять, если объемный вес тяжелее, чем вес данной и зарядом судоходства на основе большем количестве

en: Volumetric Divisor
ru: Объемный делитель

en: This number can be found through your carrier's website
ru: Это число может быть найдено через веб-сайт Вашего оператора

en: Miscellaneous Settings
ru: Прочие параметры

en: Include Coupons
ru: Включить купоны

en: Subtotal is calculated based on cart value after coupons
ru: Итого рассчитывается на основе стоимости корзину после купоны

en: Single Class Only
ru: Один класс только

en: When enabled, only items of the highest priority shipping class will be counted towards the shipping cost
ru: При включении только элементы самого высокого класса приоритета доставки будут засчитаны стоимости доставки

en: Per Class Method Only
ru: В классе только метод

en: Highest Costing Class
ru: Самая высокая Калькуляция класса

en: When enabled, the highest shipping cost from the per class calculations will be charged
ru: При включении высокая стоимость доставки из в классе расчетов взимается

en: No Fees on Free Shipping
ru: Никаких сборов на свободной перевозке груза

en: Do not add fees from Handling Fees table when shipping cost is Free
ru: Не добавляйте сборы с комиссии за оформление стола, когда стоимость доставки свободна

en: Round Weight
ru: Круглый Вес

en: Rounds weight value up to the next whole number
ru: Туры значение веса до следующего целого числа

en: Hide This Method
ru: Скрыть этот метод

en: Hide This Shipping Method When the Free Shipping Method is Available
ru: Скрыть этот метод доставки, когда Бесплатная доставка метод доступен

en: Minimum Shipping Cost
ru: Минимальная стоимость доставки

en: The minimum shipping price a customer pays no matter what the table returns
ru: Минимальная цена доставка клиент не платит ни на что возвращается стол

en: Maximum Shipping Cost
ru: Максимальная стоимость доставки

en: The maximum shipping price a customer pays no matter what the table returns
ru: Максимальная цена доставка клиент не платит ни на что возвращается стол

en: Shipping Cost Tables
ru: Стоимость доставки Таблицы

en: Handling / Base Rates
ru: Обращение / Базовые ставки

en: Zone
ru: Зона

en: Setup and review zones under the Shipping Zones tab
ru: Настройка и обзор зоны на вкладке Доставка зон

en: Fee
ru: Плата

en: Adds the specified percentage of purchase total followed by the fixed fee
ru: Добавляет указанный процент общей суммы покупки, за которой следует фиксированную плату

en: Add Handling Fee
ru: Добавить взнос за обработку груза

en: Delete selected fees
ru: Удалить выбранные сборы

en: Set different handling rates or base fees for different countries. These prices will be added to all qualifying orders.
ru: Установите разные цены обработки или базовые сборы для разных стран. Эти цены будут добавлены ко всем квалификационных заказов.

en: Shipping Table Rates
ru: Доставка Таблица ставок

en: This controls the title which the user sees during checkout
ru: Это контролирует заголовок, который пользователь видит во время проверки

en: Identifier
ru: Идентификатор

en: Separates which rates are combined and which become different options. If left blank, one will be generated.
ru: Разделяет, темпы которого объединяются и которые становятся различные варианты. Если оставить пустым, то будет создан.

en: Shipping Class
ru: Класс груза

en: Based On
ru: Основан На

en: Min
ru: Минимальная

en: Max
ru: Макс

en: Cost
ru: Стоимость

en: Fixed Price
ru: Фиксированная Цена

en: Percentage of Subtotal
ru: Процент Итого

en: Multiply cost by quantity
ru: Умножьте стоимость по количеству

en: Multiply cost by weight
ru: Умножьте стоимость по весу

en: Deny: the titled shipping rate will be removed
ru: Запретить под названием тариф перевозкы груза будет удалена

en: Bundle
ru: Пакет

en: If supplied, charges cost up until quantity given. Then charges second price for this and every item after.
ru: При поставке, плата в счет вплоть до количество не дано. Тогда взимает второй цена для этого и каждый пункт после.

en: Default
ru: Дефолт

en: Check the box to set this option as the default selected choice on the cart page
ru: Установите флажок, чтобы задать этот параметр в качестве выбранного меню по умолчанию на корзину странице

en: Add Table Rate
ru: Добавить таблицу скоростей

en: Use the wildcard symbol (*) to denote multiple regions
ru: Используйте символ подстановки (*) для обозначения нескольких регионов

en: Duplicate selected rates
ru: Копировать выбранные цены

en: Delete selected rates
ru: Удалить выбранные цены

en: n/a
ru: н /

en: 0.00
ru: 0,00

en: Shipping Class Priorities
ru: Класс груза Приоритеты

en: Priority
ru: Приоритет

en: Exclude
ru: Исключать

en: These priorities will be used to calculate the appropriate shipping price in the table above. When an order has items of different shipping classes, the one with the highest priority will be used.
ru: Эти приоритеты будут использоваться для расчета соответствующую цену доставки в таблице выше. Когда порядок имеет элементы разных классов по транспортировке грузов, будет использоваться одна с наивысшим приоритетом.

en: Set the Order Shipping Options Will Appear
ru: Установите параметры Заказать перевозку появится

en: Shipping Cost Order
ru: Стоимость доставки заказа

en: Not seeing all of your options
ru: Не видя все ваши варианты

en: Refresh List
ru: Обновить Список

en: Delete the selected rates
ru: Удалить выбранные цены

en: Attention
ru: Внимание

en: Version 3.3 of the Table Rate Shipping plugin for WooCommerce introduced a new, more efficient way of storing zone information. You will need to update your system in order for the plugin to continue functioning properly.
ru: Версия 3.3 плагина Таблица темпах доставки для WooCommerce представила новую, более эффективный способ хранения информации зоны. Вам нужно будет обновить систему для того, чтобы плагин для продолжения функционирования должным образом.

en: You have not defined any shipping zones for the WooCommerce Table Rate Shipping plugin. You must setup your zones before creating any rates in the shipping method's settings page.
ru: Вы не определен транспортировочные зоны для плагина WooCommerce Таблица доставка ставка. Вы должны установить зоны до создания каких-либо ставок на странице настроек метод перевозкы груза по.

en: Your zones have been updated. Please test your forms to ensure that everything is in working order.
ru: Ваши зоны были обновлены. Пожалуйста, проверьте ваши формы, чтобы обеспечить, что все находится в рабочем состоянии.

en: Settings
ru: Настройки

en: Registration
ru: Регистрация

en: View details
ru: Посмотреть детали

en: Docs
ru: Документы

en: Support
ru: Поддержка
