Divi 1.0 - en to da translation catalogue (1364 entries)

en: % Comments
da: % Kommentarer

en: %1$s %2$s Settings
da: %1$s %2$s Indstillinger

en: %1$s All Caps
da: %1$s Alle bogstaver med stort

en: %1$s Background Color
da: %1$s baggrundsfarve

en: %1$s Border Color
da: %1$s Grænse Farve

en: %1$s Border Radius
da: %1$s Border-Radius

en: %1$s Border Width
da: %1$s Grænse Bredde

en: %1$s Columns
da: %1$s kolonner

en: %1$s Font
da: %1$s Skrifttype

en: %1$s Font Size
da: %1$s Skriftstørrelse

en: %1$s Hover Background Color
da: %1$s Hover baggrundsfarve

en: %1$s Hover Border Color
da: %1$s Hover Kant Farve

en: %1$s Hover Border Radius
da: %1$s Hover Border-Radius

en: %1$s Hover Letter Spacing
da: %1$s Hover Letter-Spacing

en: %1$s Hover Text Color
da: %1$s Hover Tekst Farve

en: %1$s Icon
da: %1$s Ikon

en: %1$s Icon Color
da: %1$s Ikon Farve

en: %1$s Icon Placement
da: %1$s ' - Ikonet Placering

en: %1$s Letter Spacing
da: %1$s Afstand mellem bogstaver

en: %1$s Line Height
da: %1$s Linjeafstand

en: %1$s Text Color
da: %1$s Tekstfarve

en: %1$s Text Size
da: %1$s Tekst Størrelse

en: (Edit)
da: (Rediger)

en: 0 Comments
da: 0 kommentarer

en: 0 comments
da: 0 Kommentarer

en: 1 Column
da: 1 kolonne

en: 1 Comment
da: 1 Kommentar

en: 1 comment
da: 1 Kommentar

en: 3 column row can't be used in this column.
da: 3 kolonne række kan ikke bruges i denne kolonne.

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
da: <span class="meta-nav">&larr;</span> Ældre kommentarer

en: <strong>%1$s</strong> widget area has been created. You can create more areas, once you finish update the page to see all the areas.
da: <strong>%1$s</strong> widget-området er blevet oprettet. Du kan oprette flere områder, når du er færdig, opdater siden for at se alle områder.

en: A split testing goal cannot be moved inside of a split testing subject. To perform this action you must first end your split test.
da: Et splittest-mål kan ikke flyttes indeni et splittest-objekt. For at udføre denne handling skal du først stoppe din splittest.

en: A split testing subject cannot be moved inside of a split testing goal. To perform this action you must first end your split test.
da: Et splittest-objekt kan ikke flyttes indeni et splittest-mål. For at udføre denne handling skal du først stoppe din splittest.

en: About Me
da: Om mig

en: About Us
da: Om os

en: Above Title
da: Ovenfor titel

en: Accordion
da: Harmonika

en: Account Name
da: Konto Navn

en: Account URL
da: Konto URL

en: Active Link Color
da: Aktiv Linkfarve

en: Active Menu Link
da: Aktive menulink

en: Active Portfolio Filter
da: Aktiv Portefølje Filter

en: Active Tab
da: Aktiv fane

en: Active Tab Background Color
da: Aktiv fanes baggrundsfarve

en: Actual Size
da: Faktisk Størrelse

en: Add %1$s Icon
da: Tilføj %1$s Ikon

en: Add From Library
da: Tilføj fra bibliotek

en: Add New
da: Tilføj ny

en: Add New %s
da: Tilføj ny %s

en: Add New Category
da: Tilføj Ny Kategori

en: Add New Item
da: Tilføj nyt element

en: Add New Layout
da: Tilføj nyt Layout

en: Add New Project
da: Tilføj Nyt Projekt

en: Add New Tag
da: Tilføj Nyt Tag

en: Add Row
da: Tilføj række

en: Add Specialty Section
da: Tilføj Anden afdeling

en: Add To Categories:
da: Tilføj til kategorier:

en: Add/Delete Item
da: Tilføj/Slet Element

en: Added
da: Tilføjet

en: Adjust padding to specific values, or leave blank to use the default padding.
da: Juster fyld til bestemte værdier, eller lad være tomt for at bruge standard fyld.

en: Adjust the spacing between each column in this row.
da: Justere afstanden mellem hver søjle i denne række.

en: Adjust the text used from the signup button.
da: Juster tekst, der anvendes fra tilmeldingsknappen.

en: Admin Label
da: Admin Etiket

en: Advanced Design Settings
da: Avancerede designindstillinger

en: Advanced Settings
da: Avancerede Indstillinger

en: After
da: Efter

en: Album name
da: Album navn

en: All
da: Alle

en: All Categories
da: Alle kategorier

en: All Layouts
da: Alle Layouts

en: All Projects
da: Alle Projekter

en: All Tags
da: Alle Tags

en: All Time
da: Altid

en: All advanced module settings in will be lost.
da: Alle avancerede modul indstillinger går tabt.

en: All content created in the Divi Builder will be lost. Previous content will be restored.
da: Alt indhold lavet i Divi Bygger vil gå tabt. Tidligere indhold vil blive genoprettet.

en: All of your current page content will be lost.
da: Alle dit aktuelle sideindhold vil gå tabt.

en: All of your current role settings will be set to defaults. Do you wish to proceed?
da: Alle dine nuværende rolle indstillinger vil blive sat til standardværdier. Ønsker du at fortsætte?

en: All videos should be uploaded in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers. Upload the .MP4 version here. <b>Important Note: Video backgrounds are disabled from mobile devices. Instead, your background image will be used. For this reason, you should define both a background image and a background video to ensure best results.</b>
da: Alle videoer skal uploades i både .MP4 og .WEBM formater for, at sikre maksimal kompatibilitet i alle browsere. Upload .MP4 version her. <b>Vigtigt: Video baggrunde er deaktiveret fra mobile enheder. I stedet vil dit baggrundsbillede anvendes. Af denne grund, bør du definere både et baggrundsbillede og en baggrund video for at sikre de bedste resultater.</b>

en: All videos should be uploaded in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers. Upload the .WEBM version here. <b>Important Note: Video backgrounds are disabled from mobile devices. Instead, your background image will be used. For this reason, you should define both a background image and a background video to ensure best results.</b>
da: Alle videoer skal uploades i både .MP4 .WEBM formater for, at sikre maksimal kompatibilitet i alle browsere. Upload .WEBM version her. <b>Vigtigt: Videobaggrunde er deaktiveret fra mobile enheder. I stedet vil dit baggrundsbillede anvendes. Af denne grund, bør du definere både et baggrundsbillede og en baggrundsvideo for at sikre de bedste resultater.</b>

en: Allow custom padding to be retained on mobile screens
da: Tillad brugerdefinerede fyld at blive tilbageholdt på mobile skærme

en: Allow video to be paused by other players when they begin playing
da: Tillad video at blive pause af andre spillere, når de begynder at spille

en: Always Center Image On Mobile
da: Centrer altid billeder på mobiltelefoner

en: An Error Occurred
da: En fejl opstod

en: Arrows
da: Pile

en: Arrows Custom Color
da: Brugerdefineret farve for pile

en: Artist Name
da: Kunstner Navn

en: Audio
da: Lyd

en: Audio Content
da: Audio indhold

en: Audio Cover Art
da: Audio Billede

[ctx: Audio Module meta information]
en: by <strong>%1$s</strong>
da: af <strong>%1$s</strong>

en: Audio Title
da: Lydoverskrift

en: Authentication failed. You are not logged in.
da: Godkendelse mislykkedes. Du er ikke logget ind.

en: Authentication failed. You cannot preview this item.
da: Godkendelse mislykkedes. Du kan ikke få vist dette punkt.

en: Authentication failed. You have no permission to preview this item.
da: Godkendelse mislykkedes. Du har ikke tilladelse til at få vist denne vare.

en: Author
da: Forfatter

en: Author Name
da: Forfatter Navn

en: Author/Company URL
da: Forfatter/Firma URL

en: Authorization code is empty.
da: Tilladelse kode er tom.

en: Authorization code is invalid. Try regenerating it and paste in the new code.
da: Tilladelse kode er ugyldig. Prøv at regenerere det, og indsæt den nye kode.

en: Automatic Animation
da: Automatisk Animation

en: Automatic Animation Speed (in ms)
da: Automatisk Animation Hastighed (i millisekunder)

en: Automatic Carousel Rotation
da: Automatisk Karrusel Rotation

en: Automatic Carousel Rotation Speed (in ms)
da: Automatisk Karrusel rotationshastighed (i millisekunder)

en: Automatic Excerpt Length
da: Automatisk uddragslængde

en: Aweber
da: AWeber

en: Aweber API Exception
da: Aweber API Undtagelse

en: Aweber is set up properly. You can remove connection here if you wish.
da: Aweber er sat ordentligt op. Du kan fjerne forbindelsen her, hvis du ønsker det.

en: Aweber lists
da: AWeber lister

en: Aweber: Wrong configuration data
da: Aweber: Forkert konfiguration data

en: Background
da: Baggrund

en: Background Color
da: Baggrundsfarve

en: Background Image
da: Baggrundsbillede

en: Background Image Position
da: Baggrundsbilledet Position

en: Background Image Size
da: Baggrund Billede Størrelse

en: Background Image URL
da: Baggrundsbillede URL

en: Background Overlay Color
da: Baggrund overlejringsfarve

en: Background Video Height
da: Baggrundsvideo Højde

en: Background Video MP4
da: Baggrundsvideo .MP4

en: Background Video Webm
da: Baggrundsvideo .WEBM

en: Background Video Width
da: Baggrundsvideo Bredde

en: Bar Background Color
da: Bjælke Baggrundsfarve

en: Bar Bottom Padding
da: Nedrelinje fyld

en: Bar Counter
da: Linjetæller

en: Bar Counter Settings
da: Bjælke Tæller Indstillinger

en: Bar Counters
da: Bar Tællere

en: Bar Top Padding
da: Toplinje fyld

en: Before
da: Før

en: Before ending your split test, you must choose which split testing variation to keep. Please select your favorite or highest converting subject. Alternative split testing subjects will be removed.
da: Før du slutter din splittest skal du vælge hvilken splittest-variation du vil beholde. Vælg venligst din favorit eller det højeste konverteringsobjekt. Alternative splittest-objekter vil blive fjernet.

en: Below Title
da: Nedenfor titel

en: Best Selling Products
da: Bedst Sælgende Produkter

en: Blog Masonry
da: Blog Murværk

en: Blurb
da: Bagsidetekst

en: Blurb Content
da: Bagsidetekst til indholdet

en: Blurb Image
da: Bagsidetekst til billede

en: Blurb Title
da: Bagsidetekst til titlen

en: Border Color
da: Kantfarve

en: Border Radius
da: Kantradius

en: Border Style
da: Kantstil

en: Border Width
da: Kantbredde

en: Bottom
da: Bund

en: Bottom Center
da: Nederst I Midten

en: Bottom Left
da: Nederst Til Venstre

en: Bottom Padding
da: Knapfyld

en: Bottom Right
da: Nederst Til Højre

en: Bottom To Top
da: bund til top

en: Bounce Rate
da: Afvisningsrate

en: Bounce Rate Limit
da: Afvisningsrate-grænse

en: Bounces
da: Afvisninger

en: Builder Cache Warning
da: Builder hukommelses-advarsel

en: Builder Interface
da: Interface Builder

en: Builder files may also be cached in your browser. Please clear your browser cache.
da: Builder-filer kan også gemmes i din browser. Ryd venligst din browser-hukommelse.

en: Built For
da: Bygget til

en: Built For Any
da: Bygget til enhver

en: Bullet Color
da: Prikfarve

en: Button
da: Knap

en: Button %1$s Text
da: Knap %1$s tekst

en: Button %1$s URL
da: Knap %1$s URL

en: Button One
da: Knap En

en: Button Text
da: Knap Tekst

en: Button Two
da: Knap To

en: Button URL
da: Knap URL

en: Button alignment
da: Knapjustering

en: Button and Border Color
da: Knap og grænsefarve

en: CSS Class
da: CSS Klasse

en: Call
da: Ringe

en: Call To Action
da: Opfordring Til Handling

en: Can't Clear Layout
da: Kan ikke rydde layout

en: Can't Clone Row
da: Kan ikke klone række

en: Can't Clone Section
da: Kan ikke klone sektion

en: Can't Load Layout
da: Kan ikke loade layout

en: Can't Move Goal
da: Kan ikke flytte mål

en: Can't Move Subject
da: Kan ikke flytte objekt

en: Can't Remove Row
da: Kan ikke fjerne række

en: Can't Remove Section
da: Kan ikke fjerne sektion

en: Can't Save Layout
da: Kan ikke gemme layout

en: Can't Save Module
da: Kan ikke gemme modul

en: Can't Save Row
da: Kan ikke gemme række

en: Can't Save Section
da: Kan ikke gemmme sektion

en: Cancel
da: Annuller

en: Captcha Field
da: Captchafelt

en: Captcha Text
da: Captchatekst

en: Caption
da: Billedtekst

en: Carousel
da: Karrusel

en: Case Study
da: Sags Undersøgelse

en: Categories
da: Kategorier

en: Category
da: Kategori

en: Center
da: Midt

en: Center Left
da: Centrum-Venstre

en: Center List Items
da: Centrer listeelementer

en: Center Right
da: I Midten Til Højre

en: Change Structure
da: Skift Struktur

en: Change to Yes if you would like to adjust the width of this row to a non-standard width.
da: Skift til Ja, hvis du ønsker at justere bredden af denne række til en ikke-standard bredde.

en: Choose Custom Color
da: Vælg Brugerdefineret farve

en: Choose a Background
da: Vælg en baggrund

en: Choose a Background Image
da: Vælg et baggrundsbillede

en: Choose a Background Video MP4 File
da: Vælg en Baggrundsvideo .MP4 Fil

en: Choose a Background Video WEBM File
da: Vælg en Baggrundsvideo .WEBM Fil

en: Choose a Slide Image
da: Vælg et Slide Billede

en: Choose a Video MP4 File
da: Vælg en video .MP4 Fil

en: Choose a Video WEBM File
da: Vælg en video .WEBM Fil

en: Choose a title of your login box.
da: Vælg en titel på dit login-feltet.

en: Choose a title of your signup box.
da: Vælg en titel på din tilmelding boks.

en: Choose an Audio file
da: Vælg en lydfil

en: Choose an Image
da: Vælg et billede

en: Choose an icon to display for the scroll down button.
da: Vælg et ikon for knappen rul ned.

en: Choose an icon to display with your blurb.
da: Vælg et ikon der vises med din bagsidetekst.

en: Choose how many columns to display.
da: Vælg hvor mange kolonner, der skal vises.

en: Choose how many posts you would like to display in the slider.
da: Vælg hvor mange indlæg du vil vise i skyderen.

en: Choose how many posts you would like to offset by
da: Vælg hvor mange indlæg du ønsker at opveje af

en: Choose how much posts you would like to display per page.
da: Vælg hvor mange indlæg du ønsker at vise per side.

en: Choose how your products should be ordered.
da: Vælg, hvordan dine produkter skal bestilles.

en: Choose image
da: Vælg billede

en: Choose the social network
da: Vælg det sociale netværk

en: Choose the type of field
da: Vælg typen af felt

en: Choose whether or not the URL should open in a new window.
da: Vælg om URL skal åbne i et nyt vindue.

en: Choose whether or not the quote icon should be visible.
da: Vælg om citat ikonet skal være synligt.

en: Choose whether or not this toggle should start in an open or closed state.
da: Vælg om denne toggle skulle starte i en åben eller lukket tilstand.

en: Choose which categories you would like to exclude from the search results.
da: Vælg hvilke kategorier du vil ekskludere fra søgeresultaterne.

en: Choose which categories you would like to include in the feed.
da: Vælg hvilke kategorier du ønsker at inkludere i dit feed.

en: Choose which categories you would like to include in the slider.
da: Vælg hvilke kategorier du vil inkludere i skyderen.

en: Choose which categories you would like to include.
da: Vælge hvilke kategorier du ønsker at medtage.

en: Choose which side of the page your sidebar will be on. This setting controls text orientation and border position.
da: Vælg hvilken side af siden din sidebjælke vil være på. Denne indstilling styrer tekst orientering og grænsekontrol position.

en: Choose which type of products you would like to display.
da: Vælg hvilken type produkter, du ønsker at vise.

en: Choose your desired portfolio layout style.
da: Vælg dit ønskede port folio layout stil.

en: Circle
da: Cirkel

en: Circle Border Color
da: Cirkel Grænse Farve

en: Circle Color
da: Cirkel Farve

en: Circle Color Opacity
da: Cirkel farvegennemsigtighed

en: Circle Counter
da: Cirkel Tæller

en: Circle Counter Title
da: Cirkeltæller titel

en: Circle Icon
da: Cirkel Ikon

en: Clear Browser Cache
da: Ryd browser-hukommelse

en: Clear Layout
da: Ryd Layout

en: Clear Plugin Cache
da: Ryd plugin-hukommelse

en: Cleared
da: Ryddet

en: Click here to create new menu
da: Klik her for at oprette ny menu

en: Clicks
da: Klik

en: Clickthrough Rate
da: Klikfrekvens-rate

en: Clone Module
da: Klon Modul

en: Clone Row
da: Klon Række

en: Clone Section
da: Klon Afsnit

en: Cloned
da: Klonede

en: Close
da: Luk

en: Closed Toggle Background Color
da: Lukket skift-mellem baggrundsfarve

en: Closed Toggle Text Color
da: Lukket skift-mellem tekstfarve

en: Code
da: Kode

en: Collapse
da: Sammenbrud

en: Collapsed
da: Kollapsede

en: Color
da: Farve

en: Color Picker Color Pallete
da: Farvevælger farvepalet

en: Column
da: Kolonne

en: Columns Number
da: Antal Af Kolonner

en: Coming Soon
da: Kommer Snart

en: Comment
da: Kommentar

en: Comment Avatar
da: Kommentar-avatar

en: Comment Body
da: Kommentar-body

en: Comment Content
da: Kommentar-indhold

en: Comment Meta
da: Kommentar-meta

en: Comments
da: Kommentarer

en: Comments Count
da: Kommentar-tæller

en: Company Name
da: Firma Navn

en: Configuration error
da: Konfiguration fejl

en: Configuration error: List is not defined
da: Konfigurationsfejl: Liste er ikke defineret

en: Configuration error: api key is not defined
da: Konfigurationsfejl: api nøgle er ikke defineret

en: Configure Subject Variations
da: Konfigurer objektvariationer

en: Congratulations, you have selected a split testing subject! Next you need to select your goal. After closing this window, please click the section, row or module that you want to use as your goal. Depending on the element you choose, Divi will track relevant conversion rates for clicks, reads or sales. For example, if you select a Call To Action module as your goal, then Divi will track how variations in your test subjects affect how often visitors read and click the button in your Call To Action module. The test subject itself can also be selected as your goal.
da: Tillykke, du har valgt et splittest-objekt! Nu skal du vælge dit mål. Efter du har lukket dette vindue, klik venligst på sektionen, rækken eller modulet som du ønsker at sætte som dit mål. Afhængigt af elementet du vælger, vil Divi måle konverteringsrater for klik, læsninger eller salg. Hvis du for eksempel vælger et Call To Action-modul som dit mål, så vil Divi måle hvordan variationer i dine testobjekter påvirker hvor ofte besøgende læser og klikker på knappen i dit Call To Action-modul. Testobjektet selv kan også vælges som dit mål.

en: Congratulations, your split test is ready to go! You will notice that your split testing subject has been duplicated. Each split testing variation will be displayed to your visitors and statistics will be collected to figure out which variation results in the highest goal conversion rate. Your test will begin when you save this page.
da: Tillykke, din splittest er klar til start! Du vil bemærke at dit splittest-objekt er blevet duplikeret. Hver splittest-variation vil blive vist til dine besøgende og statistikker vil blive indsamlet for at udregne hvilke variationer resulterer i den højeste konverteringsrate. Din test vil starte når du gemmer denne side.

en: Connecting...
da: Tilslutning...

en: Connection failed
da: Forbindelse mislykkedes

en: Contact Button
da: Kontakt-knap

en: Contact Form
da: Kontakt formular

en: Contact Title
da: Kontakt titel

en: Contact Us
da: Kontakt os

en: Container
da: Beholder

en: Content
da: Indhold

en: Content Area Background Color
da: Indholdsområde baggrundsfarve

en: Content Display
da: Indholdsvisning

en: Content Font Color
da: Indhold skriftfarve

en: Content Styling
da: Indholdsdesign

en: Continue Automatic Slide on Hover
da: Fortsæt Automatisk Slide på Hover

en: Contributor
da: Bidragyder

en: Control how many products are displayed.
da: Kontrollér hvor mange produkter der vises.

en: Control how many projects are displayed. Leave blank or use 0 to not limit the amount.
da: Kontrollér hvor mange projekter der vises. Lad den være blank eller brug 0 til ikke at begrænse mængden.

en: Controls
da: Kontroller

en: Conversion Goals
da: Konverteringsmål

en: Conversion Rate
da: Konverteringsrate

en: Conversions
da: Konverteringer

en: Copied
da: Kopieret

en: Copy
da: Kopi

en: Countdown Timer
da: Nedtælling Timer

en: Countdown Timer Title
da: Nedtælling Timer Titel

en: Countdown To
da: Nedtælling til

en: Counter Amount
da: Tæller-nummer

en: Counter Container
da: Tælleropbevaring

en: Counter Text Color
da: Tæller Tekstfarve

en: Counter Title
da: Tællertitel

en: Cover
da: Dækning

en: Cover Art Image URL
da: Omslagsbillede URL

en: Create
da: Opret

en: Create New Category
da: Opret ny kategori

en: Creative Agency
da: Kreativt Agentur

en: Currency
da: Valuta

en: Currency &amp; Frequency
da: Valuta &amp; Frekvens

en: Custom CSS
da: Brugerdefineret CSS

en: Custom Margin
da: Tilpasset Margen

en: Custom Padding
da: Tilpasset fyld

en: Custom Taxonomy Name
da: Brugerdefineret taksonominavn

en: Custom Width
da: Tilpasset Bredde

en: Daily
da: Dagligt

en: Dark
da: Mørk

en: Dark Text Color
da: Mørk tekstfarve

en: Dashed
da: Stiplet

en: Date Format
da: Datoformat

en: Date: new to old
da: Daot: ny til gammel

en: Date: old to new
da: Dato: gammel til ny

en: Day
da: Dag

en: Day(s)
da: Dag(e)

en: Default
da: standard

en: Default Sorting
da: Standard sortering

en: Define a custom background color for your module, or leave blank to use the default color.
da: Definer en brugerdefineret baggrunds farve til dit modul, eller lad feltet være tomt for at bruge standard farve.

en: Define a number for the circle counter. (Don't include the percentage sign, use the option below.). <strong>Note: You can use only natural numbers from 0 to 100</strong>
da: Definer et tal for cirklen tælleren. (Må ikke indeholde procenttegnet, brug muligheden nedenfor.). <strong>Bemærk: Du kan kun bruge naturlige tal fra 0 til 100</strong>

en: Define a number for the counter. (Don't include the percentage sign, use the option below.)
da: Definer et tal for tælleren. (Må ikke indeholde procenttegnet, brug muligheden nedenfor.)

en: Define a percentage for this bar.
da: Definer en procentsats for denne bjælke.

en: Define a sub title for the table if desired.
da: Definer en Undertitel for tabellen, hvis det ønskes.

en: Define a title for the pricing table.
da: Definer en titel for pris tabellen.

en: Define a title for your contact form.
da: Definer en titel til din kontaktformular.

en: Define a title.
da: Definer en titel.

en: Define an album name.
da: Definer et albumnavn.

en: Define an artist name.
da: Definer et kunstnernavn.

en: Define custom text for the next link. You can use the <strong>%title</strong> variable to include the post title. Leave blank for default.
da: Angiv brugerdefineret tekst for det næste link. Du kan bruge <strong>%title</strong> variablen til at inkludere indlægsoverskriften. Blank for standard.

en: Define custom text for the previous link. You can use the <strong>%title</strong> variable to include the post title. Leave blank for default.
da: Angiv brugerdefineret tekst til det tidligere link. Du kan bruge <strong>%title</strong> variablen til at inkludere indlægsoverskriften. Blank for standard.

en: Define custom width for this Row
da: Angiv brugerdefinerede bredde for denne række

en: Define how much space should be added below the divider.
da: Angiv hvor meget plads der skal tilføjes under delere.

en: Define the HTML ALT text for your image here.
da: Definer billede alternativ tekst til dit billede her.

en: Define the audio file for use in the module. To remove an audio file from the module, simply delete the URL from the settings field.
da: Definer lydfilen til brug i modulet. Hvis du vil fjerne en lydfil fra modulet, skal du blot slette URL fra feltet indstillinger.

en: Define the length of automatically generated excerpts. Leave blank for default ( 270 )
da: Angiv længden på automatisk genererede uddrag. Blank for standard (270)

en: Define the method, used for the parallax effect.
da: Definer den metode, der anvendes til parallakse effekt.

en: Define the number of images that should be displayed per page.
da: Definer antal billeder, der skal vises pr side.

en: Define the number of projects that should be displayed per page.
da: Definer antallet af projekter, der skal vises pr side.

en: Define the text for the slide button
da: Definer tekst til dias-knappen

en: Define the text which will be displayed on "Read More" button. Leave blank for default ( Read More )
da: Angiv teksten som vil blive vist på "Read More" knappen. Blank for standard (Læs mere)

en: Define the text which will be displayed on "Read More" button. leave blank for default ( Read More )
da: Angiv teksten som vil blive vist på \"Read More\" knappen. Blank for standard (Læs mere)

en: Define the title text for your slide.
da: Definer titelteksten til dit dias.

en: Define the unique ID of this field. You should use only English characters without special characters and spaces.
da: Angiv det unikke ID for dette felt. Du bør kun bruge engelske tegn uden særlige tegn og mellemrum.

en: Define whether the field should be required or optional
da: Angiv om feltet skal være påkrævet eller valgfrit

en: Delete
da: Slet

en: Delete Row
da: Slet række

en: Delete Section
da: Slet sektion

en: Description
da: Beskrivelse

en: Did
da: Gjorde

en: Disable
da: Deaktiver

en: Disable Builder
da: Deaktiver Bygger

en: Disable Debug Mode
da: Deaktiver debug-modus

en: Disable Global
da: Deaktiver global

en: Disable Item
da: Deaktiver Konto

en: Disable Memory Limit Increase
da: Deaktiver hukommelsesgrænse-hævning

en: Disable on
da: Deaktiver på

en: Disable this option if you want to ignore manually defined excerpts and always generate it automatically.
da: Deaktiver denne indstilling hvis du vil ignorerer manuelt angivne uddrag og altid genererer det automatisk.

en: Disabled
da: Handicappede

en: Disabling this option will remove the circle button at the bottom of the slider.
da: Deaktivering af denne mulighed vil fjerne cirklen nederst på skyderen.

en: Display Captcha
da: Vis Captcha

en: Display Image Overlays on Main Video
da: Vis Billedoverlejring på Hoved Video

en: Divi Builder Layout
da: Divi Builder-layout

en: Divi Builder Layouts
da: Divi Builder-layouts

en: Divi Builder Settings
da: Divi Builder indstillinger

en: Divi Builder Timeout
da: Divi Builder-timeout

en: Divi Library
da: Divi bibliotek

en: Divi Plugin Options
da: Divi plugin-indstillinger

en: Divi Role Editor
da: Divi Rolle Redaktør

en: Divi Role Editor Settings
da: Divi Role Editor indstillinger

en: Divider
da: Skillelinje

en: Divider Position
da: Delerposition

en: Divider Style
da: Delerstil

en: Divider Weight
da: Delervægt

en: Do you wish to proceed?
da: Ønsker du at fortsætte?

en: Documentation
da: Dokumentation

en: Don't Show Divider
da: Vis ikke skillelinje

en: Don't forget to disable it once the list has been regenerated.
da: Glem ikke at deativere den når listen er blevet gendannet.

en: Done
da: Gjort

en: Dot Nav Custom Color
da: Brugerdefineret farve for punktnavigation

en: Dotted
da: Prikket

en: Double
da: Dobbelt

en: Downwards
da: Nedad

en: Dropdown Menu Animation
da: Drop-down-menu animation

en: Dropdown Menu Background Color
da: Drop-down-menu baggrundsfarve

en: Dropdown Menu Container
da: Rullemenubeholder

en: Dropdown Menu Line Color
da: Drop-down-menu linjefarve

en: Dropdown Menu Links
da: Rullemenulinks

en: Dropdown Menu Text Color
da: Drop-down-menu tekstfarve

en: During preview, link to different page is disabled
da: Under eksempel et link til en anden side er deaktiveret

en: Edit Buttons
da: Edit Knap

en: Edit Category
da: Rediger Kategori

en: Edit Colors
da: Rediger Farver

en: Edit Configuration
da: Rediger Konfiguration

en: Edit Content
da: Rediger Indhold

en: Edit Fonts
da: Rediger Skrifttyper

en: Edit Global Items
da: Rediger Globale Emner

en: Edit Item
da: Rediger Emne

en: Edit Layout
da: Rediger Layout

en: Edit Project
da: Rediger Projekt

en: Edit Tag
da: Rediger Tag

en: Edited
da: Redigeret

en: Editor
da: Redaktør

en: Email
da: E-mail

en: Email Address
da: E-mailadresse

en: Email Field
da: E-mailfelt

en: Email Optin
da: E-Mail Optin

en: Enable
da: Aktiver

en: Enable Redirect URL
da: Aktiver omdirigerings URL

en: Enable Split Testing
da: Aktiver splittest

en: Enable or disable pagination for this feed.
da: Aktiver eller deaktiver sideinddelingen for dette feed.

en: Enable this option to define custom gutter width for this row.
da: Aktivér denne indstilling for at definere tilpassede bredde tagrende til denne række.

en: Enable this option to extend the width of this row to the edge of the browser window.
da: Aktivér denne indstilling for at udvide bredden af denne række til kanten af browservinduet.

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Enabling this option will give your background images a fixed position as you scroll.
da: Aktivering af dette vil give dine baggrundsbilleder en fast position, mens du ruller.

en: Enabling this option will remove the background color of this section, allowing the website background color or background image to show through.
da: Aktivering af dette vil fjerne baggrundsfarven i dette afsnit, så hjemmesidens baggrundsfarve eller baggrundsbillede kan ses igennem.

en: End Split Test
da: Stop splittest

en: End Split Test?
da: Stop splittest?

en: Engagement Rate
da: Engagementsrate

en: Enter <a href="%1$s" target="_blank">Feed Title</a>.
da: Indtast <a href="%1$s" target="_blank">Feed Title</a>.

en: Enter a new name for this module
da: Indtast et nyt navn for dette modul

en: Enter an address for the map center point, and the address will be geocoded and displayed on the map below.
da: Indtast en adresse til kortets midtpunkt, og adressen vil blive geo-kodet og vises på kortet nedenfor.

en: Enter an address for this map pin, and the address will be geocoded and displayed on the map below.
da: Indtast en adresse til dette kort pin, og adressen vil blive geo-kodet og vises på kortet nedenfor.

en: Enter the URL for the Button.
da: Indtast URL'en for knappen.

en: Enter the text for the Button.
da: Indtast teksten for knappen.

en: Enter your page title here.
da: Indtast din side titel her.

en: Equalize Column Heights
da: Udjævn kolonne højder

en: Exclude Categories
da: Ekskluder kategorier

en: Exclude Pages
da: Ekskluder sider

en: Exclude Posts
da: Ekskluder indlæg

en: Excluded Item
da: Ekskluderet objekt

en: Excluded option
da: Ekskluderet mulighed

en: Expand
da: Udvid

en: Expand Row
da: Udvide Rækken

en: Expand Section
da: Udvide Afsnit

en: Expanded
da: Udvidet

en: Facebook Profile Url
da: Facebook Profil URL

en: Fade
da: Falm

en: Fade In
da: Udtoning

en: Featured Image
da: Fremhævet billede

en: Featured Image Overlay
da: Fremhævet billede overlag

en: Featured Image Placement
da: Udvalgt billedeplacering

en: Featured Products
da: Udvalgte produkter

en: Featured Table
da: Udvalgt tabel

en: Featured Table Background Color
da: Udvalgte tabel baggrundsfarve

en: Featured Table Body Text Color
da: Udvalgt tabel body tekstfarve

en: Featured Table Bullet Color
da: Udvalgt Tabel prikfarve

en: Featured Table Header Background Color
da: Udvalgte tabel Header baggrundsfarver

en: Featured Table Header Text Color
da: Udvalgte tabel Header Tekstfarver

en: Featured Table Price Color
da: Udvalgt tabelpris farve

en: Featured Table Subheader Text Color
da: Udvalgte tabel underrubrik tekstfarver

en: Featuring a table will make it stand out from the rest.
da: Udvælgelse af en tabel, vil få den til at skille sig ud fra de andre.

en: Feed Title
da: Feed Titel

en: Field
da: Felt

en: Field ID
da: Felt ID

en: Field Settings
da: Feltindstillinger

en: Field border
da: Feltgrænse

en: Fields Background Color
da: Felters baggrundsfarve

en: Fields Border Radius
da: Felters grænseradius

en: Filterable Portfolio
da: Filtreret Portefølje

en: First Name
da: Fornavn

en: Fit
da: Passer til

en: Flip
da: Vend

en: Focus Background Color
da: Fokus Baggrundsfarve

en: Focus Border Color
da: Fokuskantfarve

en: Focus Text Color
da: Fokus tekstfarve

en: Follow
da: Følg

en: Follow Button
da: Følg Knap

en: For some reason, you cannot perform this task.
da: Af en eller anden grund kan du ikke udføre denne opgave.

en: Force Fullwidth
da: Gør til fuld bredde

en: Forgot your password?
da: Glemt din adgangskode?

en: Form Background Color
da: Formular baggrundsfarve

en: Form Field
da: Formular område

en: Form Field Background Color
da: Form Field Baggrundsfarve

en: Form Field Text Color
da: Form Field Tekstfarve

en: Form Fields
da: Formularfelter

en: Frequency
da: Hyppighed

en: Fullwidth
da: Fuldbredde

en: Fullwidth Code
da: Fuld bredde kode

en: Fullwidth Header
da: Fuldbredde Overskrift

en: Fullwidth Image
da: Fuld bredde billede

en: Fullwidth Map
da: Fuldbredde Kort

en: Fullwidth Menu
da: Fuldbredde Menu

en: Fullwidth Module
da: Modul i fuld bredde

en: Fullwidth Portfolio
da: Fuldbredde Portefølje

en: Fullwidth Post Slider
da: Fuld bredde indlægsskyder

en: Fullwidth Post Title
da: Fuld bredde Indlægs-titel

en: Fullwidth Section
da: Sektion i fuld bredde

en: Fullwidth Slider
da: Fuldbredde Slider

en: Fullwidth module can't be used outside of the Fullwidth Section.
da: Fuldt modul kan ikke bruges udenfor Fuld bredde sektionen.

en: Gallery
da: Galleri

en: Gallery Images
da: Galleri Billeder

en: Gallery Item
da: Gallerivare

en: Gallery Item Caption
da: Galleriobjekt billedtekst

en: Gallery Item Title
da: Gallerivare titel

en: Gallery Pagination
da: Galleripaginering

en: General Settings
da: Generelle indstillinger

en: Generate From Video
da: Generer Fra Video

en: Generate authorization code
da: Generer autorisationskode

en: Geocode was not successful for the following reason
da: Geocode lykkedes ikke af følgende grund

en: Geocoder failed due to
da: geocoder mislykkedes på grund af

en: Global Layout
da: Global layout

en: Global/not Global
da: Global/ikke Global

en: Goal Engagement
da: Målengagement

en: Goal Reads
da: Mållæsninger

en: Goal Views
da: Målvisninger

en: Google+ Profile Url
da: Google+ Profil URL

en: Grayscale Filter Amount (%)
da: Gråtonet Filter mængde (%)

en: Grid
da: Tabel

en: Grid Tile Background Color
da: Gitter-tile baggrundsfarve

en: Groove
da: Rille

en: Gutter Width
da: Kolonneafstand

en: Header Image
da: Hovedbillede

en: Header Image URL
da: Header billede URL

en: Heading
da: Tekst

en: Height
da: Højde

en: Here you can adjust the alignment of your text.
da: Her kan du indstille placeringen af din tekst.

en: Here you can adjust the order in which posts are displayed.
da: Her kan du justere rækkefølgen som indlæg vises i.

en: Here you can change the text used for the signup button.
da: Her kan du ændre teksten, der anvendes til tilmelding knappen.

en: Here you can choose Aweber list to add customers to. If you don't see any lists here, you need to make sure Aweber is set up properly in %1$s and you have at least one list on a Aweber account. If you added new list, but it doesn't appear here, activate 'Regenerate Aweber Lists' option in %1$s.%2$s
da: Her kan du vælge Aweber liste at tilføje kunder til. Hvis du ikke ser nogen lister her, så skal du sikre dig at Aweber er opstillet korrekt i %1$s og at du har mindst en liste på en Aweber konto. Hvis du har tilføjet en ny liste, men den ikke vises her, så aktiver 'Gendan Aweber lister' indstilling i %1$s.%2$s

en: Here you can choose MailChimp list to add customers to. If you don't see any lists here, you need to make sure MailChimp API key is set in %1$s and you have at least one list on a MailChimp account. If you added new list, but it doesn't appear here, activate 'Regenerate MailChimp Lists' option in %1$s.%2$s
da: Her kan du vælge MailChimp liste at tilføje kunder til. Hvis du ikke ser nogen lister her, så skal du sikre dig at MailChimp API nøgle er sat i %1$s og at du har mindst en liste på en MailChimp konto. Hvis du har tilføjet en ny liste, men den ikke vises her, så aktiver 'Gendan MailChimp lister' indstilling i %1$s.%2$s

en: Here you can choose a service provider.
da: Her kan du vælge en tjenesteudbyder.

en: Here you can choose the color for the Title/Meta text
da: Her kan du vælge farven for Title teksten

en: Here you can choose the direction that your sub-menus will open. You can choose to have them open downwards or upwards.
da: Her kan du vælge den retning, at dine undermenuer åbnes. Du kan vælge at få dem til at åbne nedad eller opad.

en: Here you can choose the image alignment.
da: Her kan du vælge billedjusteringen.

en: Here you can choose the orientation for the Title/Meta text
da: Her kan du vælge retningen for Title teksten

en: Here you can choose the shape of your social network icons.
da: Her kan du vælge formen på dine sociale netværksikoner.

en: Here you can choose the value of your text. If you are working with a dark background, then your text should be set to light. If you are working with a light background, then your text should be dark.
da: Her kan du vælge værdien af din tekst. Hvis du arbejder med en mørk baggrund, så burde din tekst sættes til lys. Hvis du arbejder med en lys baggrund, så burde din tekst være mørk.

en: Here you can choose where to place the Featured Image
da: Her kan du vælge hvor du vil placere det udvalgte billede

en: Here you can choose where to place the icon.
da: Her kan du vælge, hvor at placere ikonet.

en: Here you can choose whether background color setting below should be used or not.
da: Her kan du vælge, om baggrunds farveindstilling nedenfor bør anvendes eller ej.

en: Here you can choose whether icon set above should display within a circle.
da: Her kan du vælge om ikon sættet ovenfor skal vises i en cirkel.

en: Here you can choose whether icon set below should be used.
da: Her kan du vælge om ikon sættet nedenfor bør anvendes.

en: Here you can choose whether if the icon circle border should display.
da: Her kan du vælge om, ikonet cirkel grænse skal vise.

en: Here you can choose whether or not display the Author Name in Post Meta
da: Her kan du vælge om du vil eller ikke vil vise forfatterens navn i indlægs Meta

en: Here you can choose whether or not display the Categories in Post Meta. Note: This option doesn't work with custom post types.
da: Her kan du vælge, om du vil eller ikke vil, vise kategorier i indlægs Meta. Bemærk: Denne indstilling virker ikke med brugerdefinerede indlægstyper.

en: Here you can choose whether or not display the Comments Count in Post Meta.
da: Her kan du vælge, om vise antallet af kommentarer i indlægs Meta.

en: Here you can choose whether or not display the Date in Post Meta
da: Her kan du vælge om du vil eller ikke vil vise Dato i indlægs Meta

en: Here you can choose whether or not display the Featured Image
da: Her kan du vælge om du vil eller ikke vil vise det udvalgte billede

en: Here you can choose whether or not display the Post Meta
da: Her kan du vælge om vil vise eller ikke vil vise indlægs Meta

en: Here you can choose whether or not display the Post Title
da: Her kan du vælge, om vil eller ikke vil vise indlægstitlen

en: Here you can choose whether or not the image should have a space below it.
da: Her kan du vælge, om billedet skal have en plads under det.

en: Here you can choose whether or not the image should open in Lightbox. Note: if you select to open the image in Lightbox, url options below will be ignored.
da: Her kan du vælge, om billedet skal åbnes i Lightbox. Bemærk: Hvis du vælger at åbne billedet i lightbox, URL muligheder nedenfor vil blive ignoreret.

en: Here you can choose whether or not to include the follow button next to the icon.
da: Her kan du vælge, om der skal omfatte følge-knappen ved siden af ikonet.

en: Here you can choose whether or not use parallax effect for the featured image
da: Her kan du vælge om du vil eller ikke vil bruge parallaksevirkning for det udvalgte billede

en: Here you can choose whether or not use the background color for the Title/Meta text
da: Her kan du vælge om du vil eller ikke vil bruge baggrundsfarve for Title teksten

en: Here you can choose whether or not your link opens in a new window
da: Her kan du vælge, om dit link åbner i et nyt vindue

en: Here you can choose whether the header is expanded to fullscreen size.
da: Her kan du vælge om sidehovedet skal udvides til fullscreen størrelse.

en: Here you can choose whether the percent sign should be added after the number set above.
da: Her kan du vælge, om procenttegn bør tilføjes efter nummer indstillet ovenfor.

en: Here you can choose whether the scroll down button is shown.
da: Her kan du vælge, om knappen rul ned skal vises.

en: Here you can choose whether the user should be redirected to the current page.
da: Her kan du vælge, om brugeren skal omdirigeres til den aktuelle side.

en: Here you can choose whether the zoom level will be controlled by mouse wheel or not.
da: Her kan du vælge, om zoomniveauet vil blive kontrolleret af musehjulet eller ej.

en: Here you can choose whether to hide or show the next post link
da: Her kan du vælge om du vil skjule eller vise det næste indlægslink

en: Here you can choose whether to hide or show the previous post link
da: Her kan du vælge om du vil skjule eller vise det tidligere indlægslink

en: Here you can choose whether to show the images title and caption, if the image has them.
da: Her kan du vælge om du vil vise billeder titel og billedtekst, hvis billedet har dem.

en: Here you can choose whether your text is light or dark. If you have a slide with a dark background, then choose light text. If you have a light background, then use dark text.
da: Her kan du vælge om din tekst er lys eller mørk. Hvis du har et dias med en mørk baggrund, vælg derefter lys tekst. Hvis du har en lys baggrund, så brug mørk tekst.

en: Here you can choose whether your text should be light or dark. If you are working with a dark background, then your text should be light. If your background is light, then your text should be set to dark.
da: Her kan du vælge om din tekst skal være lys eller mørk. Hvis du arbejder med en mørk baggrund, så burde din tekst være lys. Hvis din baggrund er lys, så burde din tekst være mørk.

en: Here you can choose whether your title text should be light or dark. If you are working with a dark background, then your text should be light. If your background is light, then your text should be set to dark.
da: Her kan du vælge, om din titel tekst skal være lys eller mørk. Hvis du arbejder med en mørk baggrund, burde din tekst være lys. Hvis din baggrund er lys, burde din tekst sættes til mørk.

en: Here you can choose which action to execute on button click
da: Her kan du vælge, hvilken handling, der skal udføre på knappen, klik på

en: Here you can choose which parallax method to use for the featured image
da: Her kan du vælge hvilken parallakse metode der skal bruges til det udvalgte billede

en: Here you can create new widget areas for use in the Sidebar module
da: Her kan du oprette nye widget områder til brug i Sidebar modulet

en: Here you can create the content that will be used within the module.
da: Her kan du oprette det indhold, der skal bruges inden for modulet.

en: Here you can define a custom background color for your CTA.
da: Her kan du definere en brugerdefineret baggrundsfarve for din opfordring til handling.

en: Here you can define a custom background color for your countdown timer.
da: Her kan du definere en brugerdefineret baggrundsfarve til din nedtælling.

en: Here you can define a custom color for the icon circle border.
da: Her kan du definere en brugerdefineret farve til ikonet cirkel grænse.

en: Here you can define a custom color for the icon circle.
da: Her kan du definere en brugerdefineret farve til ikonet cirkel.

en: Here you can define a custom color for the overlay
da: Her kan du angive en brugerdefineret farve til overlaget

en: Here you can define a custom color for the overlay icon
da: Her kan du angive en brugerdefineret farve til overlagsikonet

en: Here you can define a custom color for your icon.
da: Her kan du definere en brugerdefineret farve til din ikon.

en: Here you can define a custom icon for the overlay
da: Her kan du angive et brugerdefineret ikon til overlaget

en: Here you can define the Date Format in Post Meta. Default is 'M j, Y'
da: Her kan du definere datoformatet i indlægs Meta. Standarden er 'M j, Y '

en: Here you can define the alignemnt of Button
da: Her kan du definere justeringen af en knap

en: Here you can define the content that will be placed within the current tab.
da: Her kan du definere det indhold, der vil blive placeret i den aktuelle fane.

en: Here you can define the content that will be placed within the infobox for the pin.
da: Her kan du definere det indhold, der vil blive placeret inden for info boks pinen.

en: Here you can define the custom pattern for the email Message. Fields should be included in following format - <strong>%%field_id%%</strong>. For example if you want to include the field with id = <strong>phone</strong> and field with id = <strong>message</strong>, then you can use the following pattern: <strong>My message is %%message%% and phone number is %%phone%%</strong>. Leave blank for default.
da: Her kan du angive det brugerdefinerede mønster til e-mailbesked. Felter bør inkluderes i følgende format - <strong>%%field_id%%</strong>. For eksempel hvis du vil inkludere feltet med id = <strong>phone</strong og felt med id =  <strong>message</strong>, så kan du bruge følgende ern: <strong>Min besked er %%message%% og telefonnummer er %%phone%%</strong>. Blank for standard.

en: Here you can define whether previous and next posts must be within the same taxonomy term as the current post
da: Her kan du angive om tidligere og næste indlæg skal være indenfor samme taksonomitermer som det nuværende indlæg

en: Here you can define whether to show "read more" link after the excerpts or not.
da: Her kan du definere, om du vil vise "læs mere" link efter uddrag eller ej.

en: Here you can designate how fast the carousel rotates, if 'Automatic Carousel Rotation' option is enabled above. The higher the number the longer the pause between each rotation. (Ex. 1000 = 1 sec)
da: Her kan du angive, hvor hurtigt karrusellen roterer, hvis 'Automatisk Karrusel Rotation' er aktiveret ovenfor. Jo højere tallet er, jo længere pause er der mellem hver rotation. (Eks. 1000 = 1 sek.)

en: Here you can designate how fast the slider fades between each slide, if 'Automatic Animation' option is enabled above. The higher the number the longer the pause between each rotation.
da: Her kan du angive, hvor hurtigt slideren svinder mellem hvert dias, hvis 'Automatisk Animation' er aktiveret ovenfor. Jo højere tallet er, jo længere pause mellem hver rotation.

en: Here you can save the current item and add it to your Divi Library for later use as well.
da: Her kan du gemme det aktuelle element og føje det til dit Divi bibliotek til senere brug.

en: Here you can select whether or not your section has an inner shadow. This can look great when you have colored backgrounds or background images.
da: Her kan du vælge, om din afdeling har en indre skygge. Det kan se godt ud, når du har farvet baggrunde eller baggrundsbilleder.

en: Hex Value
da: Farveværdi

en: Hidden
da: Skjult

en: Hide
da: Skjul

en: Hide Arrows
da: Skjul pile

en: Hide Button
da: Skjul knap

en: Hide CTA On Mobile
da: Skjul CTA på mobiltelefoner

en: Hide Content On Mobile
da: Skjul indhold på mobiltelefoner

en: Hide Next Post Link
da: Skjul næste indlægslink

en: Hide On Mobile
da: Skjul på mobiltelefoner

en: Hide Previous Post Link
da: Skjul tidligere indlægslink

en: Hide Slider Controls
da: Skjul Slider Kontroller

en: Home
da: Hjem

en: Homepage Basic
da: Hjemmeside Basis

en: Homepage Company
da: Hjemmeside Virksomhed

en: Homepage Corporate
da: Hjemmeside Virksomhed

en: Homepage Extended
da: Hjemmeside Udvidet

en: Homepage Portfolio
da: Hjemmeside Portefølje

en: Homepage Shop
da: Hjemmeside Butik

en: Hour(s)
da: Time(r)

en: Hourly
da: Hver time

en: Hover Icon Picker
da: Hover ikonvælger

en: Hover Overlay Color
da: Hover overlejringsfarve

en: Hrs
da: T

en: Icon
da: Ikon

en: Icon Color
da: Ikon Farve

en: Icon Font Size
da: Ikon Skriftstørrelse

en: Icon Hover Color
da: Ikon Hover-farve

en: If defined, this image will be used as the background for this module. To remove a background image, simply delete the URL from the settings field.
da: Hvis defineret, vil billedet blive brugt som baggrund for dette modul. Hvis du vil fjerne et baggrundsbillede, skal du blot slette  URL  fra feltet indstillinger.

en: If defined, this slide image will appear to the left of your slide text. Upload an image, or leave blank for a text-only slide.
da: Hvis defineret, vil dette slide billede vises til venstre på dias tekst. Upload et billede, eller lad den være blank for et dias kun med tekst.

en: If defined, this video will appear to the left of your slide text. Enter youtube or vimeo page url, or leave blank for a text-only slide.
da: Hvis defineret, vil denne video vises til venstre på dias tekst. Indtast Youtube eller Vimeo side URL, eller lad den være blank for et dias kun med tekst.

en: If enabled, an overlay color and icon will be displayed when a visitors hovers over the featured image of a post.
da: Hvis aktiveret, så vil en overlagsfarve og et ikon vises når en besøgende holder over det fremhævede billede på et indlæg.

en: If enabled, an overlay color and icon will be displayed when a visitors hovers over the image
da: Hvis aktiveret, vil en overlagsfarve og et ikon vises når en besøgende holder over billedet

en: If enabled, the field will take 100% of the width of the content area, otherwise it will take 50%
da: Hvis aktiveret, så vil feltet bruge 100% af bredden i indholdsområdet, ellers vil det bruge 50%

en: If enabled, your background image will stay fixed as your scroll, creating a fun parallax-like effect.
da: Hvis aktiveret, vil dit baggrundsbillede forblive stående, når du ruller ned ad siden, hvilket skaber en sjov parallakse-lignende effekt.

en: If enabled, your background images will have a fixed position as your scroll, creating a fun parallax-like effect.
da: Hvis aktiveret, vil dine baggrundsbilleder have en fast stilling når man ruller ned ad siden, hvilket skaber en sjov parallakse effekt.

en: If you have a slide image defined, input your HTML ALT text for the image here.
da: Hvis du har et dias billede defineret, indlæs alternativ billede tekst til billedet her.

en: If you have cleared your plugin cache and browser cache, but still get this warning, then your files may be cached at the DNS or Server level. Contact your host or CDN for assistance.
da: Hvis du har ryddet din plugin-hukommelse og browser-hukommelse, men stadig får denne advarsel, så kan dine filer være gemt på DNS- eller Server-niveau. Kontakt din udbyder eller CDN for hjælp.

en: If you the carousel layout option is chosen and you would like the carousel to slide automatically, without the visitor having to click the next button, enable this option and then adjust the rotation speed below if desired.
da: Hvis du karrusellens layout valgte løsning, og du ønsker karrusellen til at slide automatisk, uden den besøgende at skulle klikke på knappen Næste, skal du aktivere denne indstilling og derefter justere rotationshastigheden nedenfor, hvis det ønskes.

en: If you would like the slider to slide automatically, without the visitor having to click the next button, enable this option and then adjust the rotation speed below if desired.
da: Hvis du gerne vil have slideren til at glide automatisk, uden den besøgende skal klikke på knappen Næste, skal du aktivere denne indstilling og derefter justere rotationshastigheden nedenfor, hvis det ønskes.

en: If you would like to adjust the date format, input the appropriate PHP date format here.
da: Hvis du ønsker at ændre datoens format, indtast det rette PHP datoformat her.

en: If you would like to make your blurb a link, input your destination URL here.
da: Hvis du ønsker at lave din bagsidetekst til et link, indtast din destination URL her.

en: If you would like to use a subhead, add it here. Your subhead will appear below your title in a small font.
da: Hvis du ønsker at bruge en underrubrik, tilføj den. Din underrubrikken vises under din titel i en lille skrifttype.

en: If you would like your image to be a link, input your destination URL here. No link will be created if this field is left blank.
da: Hvis du ønsker dit billede skal være et link, indtast dit destination URL her. Intet link vil blive skabt, hvis dette felt er tomt.

en: If your pricing is subscription based, input the subscription payment cycle here.
da: Hvis din prissætning er abonnement baseret, indtast abonnementsbetaling cyklus her.

en: Image
da: Billede

en: Image Alignment
da: Billedjustering

en: Image Alt Text
da: Alternativ Billede Tekst

en: Image Alternative Text
da: Alternativ Billede Tekst

en: Image Max Width
da: Billedets maksimal bredde

en: Image Overlay
da: Billedoverlag

en: Image Overlay URL
da: Billedoverlejring URL

en: Image Placement
da: Billedplacering

en: Image Title Text
da: Titel Billede Tekst

en: Image URL
da: Billede URL

en: Image Vertical Alignment
da: Lodret justering af billede

en: Image/Icon Animation
da: Billede/Ikon Animation

en: Image/Icon Placement
da: Billede/Ikon Placering

en: Images Number
da: Billede Nummer

en: Impressions
da: Indtryk

en: In The New Tab
da: I Den Ny Fane

en: In The Same Window
da: I Det Samme Vindue

en: In order for videos to be sized correctly, you must input the exact height (in pixels) of your video here.
da: For at sikrer korrekte størrelser på dine videoer, skal du indtaste den nøjagtige højde (i pixels) af din video her.

en: In order for videos to be sized correctly, you must input the exact width (in pixels) of your video here.
da: For at sikrer korrekte størrelse på dine videoer, skal du indtaste den nøjagtige bredde (i pixels) af din video her.

en: In the same category
da: I samme kategori

en: Inactive Tab Background Color
da: Inaktiv fanes baggrundsfarve

en: Include Advanced Design Settings
da: Medtag avancerede designindstillinger

en: Include Advanced Design settings
da: Medtag Advanced designindstillinger

en: Include Categories
da: Medtag Kategorier

en: Include Custom CSS
da: Medtag Brugerdefineret CSS

en: Include General Settings
da: Medtag generelle indstillinger

en: Include General settings
da: Medtag Generelle indstillinger

en: Included option
da: Inkluderet mulighed

en: Incorrect email
da: Forkert e-mail

en: Increase Your Memory Limit Now
da: Hæv din hukommelsesgrænse nu

en: Input Border Radius
da: Inputkant radius

en: Input Facebook Profile Url.
da: Indtast Facebook profil URL.

en: Input Field
da: Inputfelt

en: Input Field Background Color
da: Inputfelt baggrundsfarve

en: Input Google+ Profile Url
da: Indtast Google+ profil URL

en: Input LinkedIn Profile Url
da: Indtast LinkedIn Profil URL

en: Input Twitter Profile Url
da: Indtast Twitter Profil URL

en: Input a destination URL for the slide button.
da: Input en destination URL for sliderknappen.

en: Input a list of features that are/are not included in the product. Separate items on a new line, and begin with either a + or - symbol:
da: Indtast en liste over funktioner, der er/ikke er inkluderet i produktet. Separate ting på en ny linje, og begynde med enten + eller - symbolet:

en: Input a title for the circle counter.
da: Indtast en titel til cirkel tæller.

en: Input a title for the counter.
da: Indtast en titel til tælleren.

en: Input a title for your bar.
da: Indtast en titel til din bjælke.

en: Input the destination URL for the signup button.
da: Indtast destination URL for tilmelding knappen.

en: Input the destination URL for your CTA button.
da: Indtast destination URL for din opfordring til handling-knappen.

en: Input the destination URL for your button.
da: Indtast destinations URL til din knap.

en: Input the email address where messages should be sent.<br /><br /> Note: email delivery and spam prevention are complex processes. We recommend using a delivery service such as <a href="%1$s">Mandrill</a>, <a href="%2$s">SendGrid</a>, or other similar service to ensure the deliverability of messages that are submitted through this form
da: Indsæt e-mail-adressen som beskeder skal sendes til.<br /><br /> Bemærk: e-mail-levering og spam-forhindring er komplekse processer. Vi anbefaler at du bruger en leveringstjeneste så som <a href="%1$s">Mandrill</a>, <a href="%2$s">SendGrid</a>, eller en anden lignende tjeneste for at sikre at beskederne der sendes gennem denne formular, kan leveres.

en: Input the job title.
da: Indtast jobtitlen.

en: Input the main text content for your module here.
da: Indtast hovedtekst indhold til dit modul her.

en: Input the name of the company.
da: Indtast navnet på virksomheden.

en: Input the name of the person
da: Indtast navnet på den person

en: Input the name of the testimonial author.
da: Indtast navnet på vidnesbyrd forfatteren.

en: Input the person's position.
da: Indtast personens position.

en: Input the value of the product here.
da: Indtast værdien af produktet her.

en: Input the website of the author or leave blank for no link.
da: Indtast hjemmesiden for forfatteren eller lad feltet være tomt for intet link.

en: Input your desired button text, or leave blank for no button.
da: Indtast ønsket knap tekst, eller lad feltet være tomt for ingen knap.

en: Input your desired button text.
da: Indtast din ønskede knaptekst.

en: Input your desired currency symbol here.
da: Indtast ønsket valuta symbol her.

en: Input your main slide text content here.
da: Indlæs dit vigtigste slide tekstindhold her.

en: Input your value to action title here.
da: Indtast din værdi til handlingstitel her.

en: Insert Column(s)
da: Indsæt kolonne(r)

en: Insert Columns
da: indsæt kolonner

en: Insert Module
da: Indsæt Modul

en: Insert Module(s)
da: Indsæt Modul(er)

en: Inset
da: Indsæt

en: Invalid Color
da: Ugyldig Farve

en: Invalid Email.
da: Ugyldig e-mail.

en: Invalid Pin and address data. Please try again.
da: Forkert pin og adresse data. Prøv venligst igen.

en: Invalid email
da: Ugyldig e-mail

en: Item
da: Objekt

en: Item Overlay
da: Objektoverlag

en: Item Title
da: Objektoverskrift

en: Job Title
da: Jobtitel

en: Justified
da: Berettiget

en: Keep Column Padding on Mobile
da: Holde Kolonne Polstring på Mobil

en: Keep Custom Padding on Mobile
da: Behold brugerdefineret fyld på mobiltelefoner

en: Label
da: Mærkat

en: Label Color
da: Mærkefarve

en: Landing Page
da: Destinationsside

en: Last 24 Hours
da: Sidste 24 timer

en: Last 7 Days
da: Sidste 7 dage

en: Last Month
da: Sidste måned

en: Last Name
da: Efternavn

en: Layout Name:
da: Layout navn:

en: Layout Type
da: Layouttype

[ctx: Layout item]
en: Add New
da: Tilføj ny

en: Leave a Reply to %s
da: Læg et svar til %s

en: Leave blank if you're using this module on a Project or Post. Otherwise type the taxonomy name to make the 'In the Same Category' option work correctly
da: Lad være blank hvis du bruger dette modul i et projekt eller indlæg. Ellers så skriv taksonominavnet for at få 'I den samme kategori' indstillingen til at virke korrekt

en: Left
da: Venstre

en: Left To Right
da: Venstre til højre

en: Library Settings
da: Indstillinger For Dokumentbibliotek

en: Light
da: Lys

en: Light Text Color
da: Lys tekstfarve

en: Link Disabled
da: Link Er Deaktiveret

en: Link Shape
da: Link Form

en: LinkedIn Profile Url
da: LinkedIn Profil URL

en: Load
da: Indlæs

en: Load From Library
da: Indlæs fra bibliotek

en: Load Layout
da: Indlæs Layout

en: Loaded
da: Indlæst

en: Loading preview...
da: Ilægning af preview...

en: Lock
da: Lås

en: Lock Item
da: Lås Konto

en: Locked
da: Låst

en: Log out
da: Log ud

en: Logged in as %1$s
da: Logget ind som %1$s

en: Login
da: Log ind

en: Login Button
da: Loginknap

en: Login Description
da: Loginbeskrivelse

en: Login Fields
da: Loginfelter

en: Login Form
da: Loginformular

en: Logo Image Alternative Text
da: Logo Billede Alternativ Tekst

en: Logo Image URL
da: Logo Billede URL

en: Logo Title
da: Logo Titel

en: MailChimp lists
da: MailChimp lister

en: Main Element
da: Hovedelement

en: Maintenance Mode
da: Vedligeholdelse

en: Make Fullscreen
da: Gør til fuldskærm

en: Make Fullwidth
da: Gør fuld bredde

en: Make Menu Links Fullwidth
da: Gør Menu Links Fullwidth

en: Make This Row Fullwidth
da: Gør denne række til fuld bredde

en: Make This Section Fullwidth
da: Gør Dette Afsnit Fullwidth

en: Make This Table Featured
da: Lav Denne Tabel Udvalgt

en: Make a connection
da: Opret en forbindelse

en: Make sure you entered the captcha.
da: Sikr dig at du har indtastet captchaen.

en: Make sure you fill in all required fields.
da: Sørg for at du udfylder alle påkrævede felter.

en: Make this a global item
da: Gør dette til en global genstand

en: Manage Categories
da: Administrer kategorier

en: Manage Your Plugins
da: Styr dine plugins

en: Map
da: Kort

en: Map Center Address
da: Kort Midt Adresse

en: Map Pin Address
da: Kort Pin Adresse

en: Map Pin Address cannot be empty
da: Kortnålsadresse kan ikke være tom

en: Max Width
da: Maksimal bredde

en: Member Description
da: Medlemsbeskrivelse

en: Member Image
da: Medlems-billede

en: Member Position
da: Medlems-position

en: Member Social Links
da: Medlems-sociale links

en: Menu Link
da: Menulink

en: Message
da: Besked

en: Message Field
da: Beskedfelt

en: Message Pattern
da: Beskedmønster

en: Meta Date Format
da: Datoformat

en: Minute(s)
da: Minut(ter)

en: Mobile
da: Mobil

en: Mobile Menu Background Color
da: Mobile Menuens Baggrundsfarve

en: Mobile Menu Text Color
da: Mobil-Menu Tekst Farve

en: Module
da: Modul

en: Module Customizer
da: Modul tilpasser

en: Module Settings
da: Modulindstillinger

en: Module Use
da: Modul Brug

en: Module Width
da: Modulbredde

en: Modules
da: Moduler

en: Mouse Wheel Zoom
da: Musehjul Zoom

en: Move Item
da: Flyt Element

en: Moved
da: Flyttet

en: Name
da: Navn

en: Name Field
da: Navnefelt

en: Navigation Arrows
da: Navigeringspile

en: New Bar Counter
da: Ny Bjælke Tæller

en: New Category Name
da: Ny Kategori Navn

en: New Comment Title
da: Ny kommentar titel

en: New Field
da: Nyt felt

en: New Layout
da: Nyt Layout

en: New Message From %1$s%2$s
da: Ny besked fra %1$s%2$s

en: New Module
da: Nyt modul

en: New Pin
da: Ny Pin

en: New Pricing Table
da: Ny Pris Tabel

en: New Project
da: Nyt Projekt

en: New Row
da: Ny række

en: New Slide
da: Ny Slide

en: New Social Network
da: nye sociale netværk

en: New Tab
da: Ny fane

en: New Tag Name
da: Nyt Tag-Navn

en: New Template Settings
da: Nye skabelonindstillinger

en: New Video
da: Ny Video

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
da: Nyere kommentarer <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Newsletter Button
da: Nyhedsbrev-knap

en: Newsletter Description
da: Nyhedsbrev beskrivelse

en: Newsletter Fields
da: Nyhedsbrevsfelter

en: Newsletter Form
da: Nyhedsbrev Form

en: Next
da: Næste

en: Next Link
da: Næste link

en: Next Link Arrow
da: Næste link-pil

en: Next Link Text
da: Næste link tekst

en: No
da: Nej

en: No Animation
da: Ingen Animation

en: No Comments
da: Ingen kommentarer

en: No available options for this configuration.
da: Ingen tilgængelige muligheder for denne konfiguration.

en: No results found
da: Ingen resultater fundet

en: Nonce failed
da: Nonce mislykkedes

en: Nonce failed.
da: Nonce mislykkedes.

en: Note: Naming your widget area "sidebar 1", "sidebar 2", "sidebar 3", "sidebar 4" or "sidebar 5" will cause conflicts with this theme
da: Bemærk: Navngivning af dit widget område "sidebar 1", "sidebar 2", "sidebar 3", "sidebar 4" or "sidebar 5" vil forårsage konflikter med dette tema

en: Note: this process cannot be undone.
da: Bemærk: denne proces kan ikke fortrydes.

en: Nothing found
da: Intet fundet

en: Nothing found in Trash
da: Intet fundet i papirkurv

en: Number
da: Antal

en: Number Counter
da: Antal Tæller

en: Number Counter Title
da: Nummertæller titel

en: Numbers
da: Numre

en: Off
da: Fra

en: Offset Number
da: Opvejnings Antal

en: Old Price
da: Gamle pris

en: On
da: Til

en: Once set, a goal that has been placed inside a split testing subject cannot be moved outside the split testing subject. You can end your split test and start a new one if you would like to make this change.
da: Når det er sat, kan et mål der er placeret indeni et splittest-objekt ikke flyttes udenfor splittest-objektet. Du kan stoppe din splittest og starte en ny, hvis du ønsker at foretage denne ændring.

en: Only Show Icon On Hover for %1$s
da: Kun Vis Ikon På Hover til %1$s

en: Onsale
da: På udsalg

en: Open
da: Åben

en: Open In Lightbox
da: Åbn i Lightbox

en: Open Toggle
da: Åben skift mellem

en: Open Toggle Background Color
da: Åben skift-mellem baggrundsfarve

en: Open Toggle Text Color
da: Åben skift-mellem tekstfarve

en: Open in Lightbox
da: Åbn i Lightbox

en: Order By
da: Opstil efter

en: Orientation
da: Orientering

en: Our Team
da: Vores hold

en: Outset
da: Begyndelsen

en: Overlay
da: Overlejring

en: Overlay Icon
da: Overlejring af ikon

en: Overlay Icon Color
da: Overlagsikonfarve

en: Padding
da: Fyld

en: Page
da: Side

en: Page Dual Sidebars
da: Side Dobbelt Sidebarer

en: Page Fullwidth
da: Side Fuldbredde

en: Page Left Sidebar
da: Side Venstre Sidebar

en: Page Options
da: Side Valgmuligheder

en: Page Right Sidebar
da: Side højre Sidebar

en: Pagenavi
da: Sidenavigation

en: Pagination Active Page
da: Paginering aktiv side

en: Parallax Effect
da: Parallax effekt

en: Parallax Method
da: Parallaksemetode

en: Parallax method
da: Parallakse metode

en: Parent Category
da: Overordnet Kategori

en: Parent Category:
da: Overordnet Kategori:

en: Parent Tag
da: Overordnede Tag

en: Parent Tag:
da: Forælder Tag:

en: Password
da: Adgangskode

en: Paste
da: Indsæt

en: Paste After
da: Indsæt Efter

en: Percent
da: Procent

en: Percent Container
da: Procentbeholder

en: Percent Sign
da: procenttegn

en: Percent Text
da: Procenttekst

en: Percentage Color
da: Procentdel farve

en: Phone
da: Telefon

en: Pin
da: Fastgør

en: Pin Settings
da: Pin-indstillinger

en: Placeholder Color
da: Pladsholder farve

en: Placeholder Text
da: Pladsholdertekst

en: Play Button
da: Spil-knap

en: Play Icon Color
da: Ikonfarve for spil

en: Player Buttons
da: Afspillerknapper

en: Player Sliders
da: Afspillerskydere

en: Player Sliders Current
da: Afspiller skydere i øjeblikket

en: Player Timer
da: Afspiller timer

en: Please enter first name
da: Indtast det første navn

en: Please increase your PHP Memory Limit to 128M. You can return the value to default via the Divi Theme Options in the future
da: Hæv venligst din PHP hukommelsesgrænse til 128M. Du kan tilbagestille værdien via Divi Theme-indstillinger i fremtiden

en: Please refresh the page and try again.
da: Genopfrisk venligst siden og prøv igen.

en: Please select at least 1 tab to save
da: Vælg mindst 1 fane for at gemme

en: Please, check the fields below to make sure you entered the correct information.
da: Vælg venligst felterne nedenfor for at sikre, at du har indtastet de korrekte oplysninger.

en: Please, fill in the following fields:
da: Udfyld venligst følgende felter:

en: Please, fix the following errors:
da: Fiks venligst følgende fejl:

en: Plugin Options
da: Plugin Indstillinger

en: Portfolio
da: Portefølje

en: Portfolio 1 Column
da: Portefølje 1 Kolonne

en: Portfolio Filters
da: Portefølje Filtre

en: Portfolio Fullwidth Carousel
da: Portefølje Fuldbredde Karrusel

en: Portfolio Fullwidth Grid
da: Portefølje Fuldbredde Gitter

en: Portfolio Grid
da: Portefølje Gitter

en: Portfolio Image
da: Portefølje Billede

en: Portfolio Item
da: Portfolieobjekt

en: Portfolio Pagination
da: Portfoliepaginering

en: Portfolio Post Meta
da: Portefølje Indlægs Meta

en: Portfolio Title
da: Portefølje Titel

en: Portrait Border Radius
da: Portræt kantradius

en: Portrait Height
da: Højde stående

en: Portrait Image URL
da: Portræt billede URL

en: Portrait Width
da: Bredde stående

en: Post Meta
da: Indlægs Meta

en: Post Navigation
da: Indlægsnavigering

en: Post Slider
da: Indlægsskyder

en: Post Title
da: Indlæg titel

en: Posts Number
da: Indlæg nummer

en: Posts by %s
da: Indlæg af %s

en: Predefined Layouts
da: Foruddefinerede layout

en: Prev
da: Forrige

en: Preview
da: Eksempel

en: Previous
da: Tidligere

en: Previous Link
da: Tidligere link

en: Previous Link Arrow
da: Forrige link-pil

en: Previous Link Text
da: Tidligere linktekst

en: Price
da: Pris

en: Pricing Button
da: Pris-knap

en: Pricing Content
da: Prisernes Indhold

en: Pricing Heading
da: Pris underrubrik

en: Pricing Item
da: Pris objekt

en: Pricing Subtitle
da: Pris undertekst

en: Pricing Table
da: Pris Tabel

en: Pricing Table Settings
da: Pris Tabel Indstillinger

en: Pricing Tables
da: Pristabeller

en: Pricing Title
da: Pris titel

en: Pricing Top
da: Pris top

en: Proceed
da: Fortsæt

en: Product
da: Produkt

en: Product Category
da: Produkt Kategori

en: Product Features
da: Produkt Egenskaber

en: Project
da: Projektet

en: Project Categories
da: Projektet Kategorier

en: Project Category
da: Projektet Kategori

en: Project Extended
da: Projekt Udvidet

en: Project Extended 2
da: Projekt Udvidet 2

en: Project Tag
da: Projektet Tag

en: Project Tags
da: Projektet Tags

en: Projects
da: Projekter

en: Promo Button
da: Knap

en: Promo Description
da: Beskrivelse

en: Promo Title
da: Promooverskrift

en: Quote Icon
da: Citat Ikon

en: Quote Icon Color
da: Citat Ikonfarve

en: Random
da: Tilfældig

en: Rating
da: Bedømmelse

en: Read More Button
da: Læs Mere Knap

en: Read more
da: Læs mere

en: Reading Rate
da: Læsningsrate

en: Reads
da: Læsninger

en: Recent Products
da: De seneste produkter

en: Redirect To The Current Page
da: omdirigere til den aktuelle side

en: Redirect URL
da: Omdirigerings URL

en: Redirect users after successful form submission.
da: Omdiriger brugere efter succesfuld formindsendelse.

en: Refresh Stats
da: Genopfrisk statistikker

en: Reload The Builder
da: Genopfrisk Builder

en: Remove Border Separator
da: Fjern kantseperator

en: Remove Featured Table Drop Shadow
da: Fjern Udvalgt Tabels salgsskygge

en: Remove Inner Shadow
da: Fjern Indvendig skygge

en: Remove Module
da: Fjern modul

en: Remove Space Below The Image
da: Fjern Plads Under Billedet

en: Remove the connection
da: Fjern forbindelsen

en: Removed
da: Fjernet

en: Removing connection...
da: At fjerne forbindelsen...

en: Rename
da: Omdøb

en: Renamed
da: Omdøbt

en: Replace the existing content with loaded layout
da: Erstat det eksisterende indhold med det nye layout

en: Reply
da: Svar

en: Reply Button
da: Svar-knap

en: Required Field
da: Påkrævet felt

en: Reset Roles
da: Reset Roller

en: Ridge
da: Kant

en: Right
da: Højre

en: Right To Left
da: Højre til Venstre

en: Rounded Rectangle
da: Afrundet rektangel

en: Row
da: Række

en: Rows
da: Rækker

en: Sale Badge Color
da: Salgsbadge farve

en: Sale Products
da: Udsalgsprodukter

en: Sales
da: Salg

en: Sales Page
da: Salgs Side

en: Save
da: Gem

en: Save & Add To Library
da: Gem & Føj til bibliotek

en: Save & Exit
da: Gem & afslut

en: Save And Add To Library
da: Gem og tilføj til bibliotek

en: Save Divi Roles
da: Spar Divi Roller

en: Save To Library
da: Gem i biblioteket

en: Save as Global Item
da: Gem som globalt objekt

en: Save as Global:
da: Gem som Global:

en: Save to Library
da: Gem i bibliotek

en: Save winner as global item (selected subject will be synced and your global item will be updated in the Divi Library)
da: Gem vinder som globalt objekt (valgt objekt vil blive synkroniseret og dit globale objekt vil blive opdateret i Divi-bibliotekt)

en: Save winner as non-global item (selected subject will no longer be a global item and your changes will not modify the global item)
da: Gem vinder som ikke-globalt objekt (valgt objekt vil ikke længere være et globalt objekt og dine ændringer vil ikke ændre det globale objekt)

en: Save your current page to the Divi Library for later use.
da: Gem din aktuelle side i Divi biblioteket til senere brug.

en: Saved Module
da: Gemt Modul

en: Saved Row
da: Gemt Række

en: Saved Section
da: Gemt Afsnit

en: Scope
da: Anvendelsesområde

en: Scroll Down Button
da: Rul ned knap

en: Scroll Down Icon Color
da: Rul-ned-ikon farve

en: Scroll Down Icon Size
da: Rul-ned-Ikon størrelse

en: Search
da: Søg

en: Search Categories
da: Søg Efter Kategorier

en: Search Layouts
da: Søg Layouts

en: Search Projects
da: Søg Efter Projekter

en: Search Tags
da: Søg Efter Tags

en: Sec
da: Sek

en: Second(s)
da: Sekund(er)

en: Section
da: Sektion

en: Section Background Color
da: Sektion baggrundsfarve

en: Sections
da: Sektioner

en: See History
da: Se Historien

en: Select A Different Goal
da: Vælg et andet mål

en: Select Split Testing Goal
da: Vælg splittest-mål

en: Select Split Testing Subject
da: Vælg emne til split-testing

en: Select Split Testing Winner
da: Vælg splittest-vinder

en: Select Your Goal
da: Vælg dit mål

en: Select a Network
da: Vælg et netværk

en: Select a menu
da: Vælg en menu

en: Select a menu that should be used in the module
da: Vælg en menu, der skal anvendes i modulet

en: Select a widget-area that you would like to display. You can create new widget areas within the Appearances > Widgets tab.
da: Vælg et widget-område, som du gerne vil vise. Du kan oprette nye widget områder inden for udseende > fanen Widgets.

en: Select category(ies) for new template or type a new name ( optional )
da: Vælg kategori(er) til den nye skabelon eller skriv et nyt navn (valgfrit)

en: Select how you would like to display the featured image in slides
da: Vælg hvordan du vil vise det fremhævede billede i skydere

en: Select the categories that you would like to include in the feed.
da: Vælg de kategorier, som du gerne vil inkludere i dit feed.

en: Select the list
da: Vælg liste

en: Selective Sync
da: Selektiv Synkronisering

en: Service Provider
da: Service Udbyder

en: Set As Audio for the module
da: Angiv som lyd for modulet

en: Set As Background
da: Angiv som baggrund

en: Set As Background Video
da: Angiv som Baggrundsvideo

en: Set As Image
da: Sæt som billede

en: Set As Slide Image
da: Angiv Som Slide Billede

en: Set As Video
da: Angiv som Video

en: Set Winner Status
da: Sæt vinderstatus

en: Set image
da: Angiv billede

en: Settings
da: Indstillinger

en: Settings Tabs
da: Indstillinger Faner

en: Settings Types
da: Indstillinger Typer

en: Shop
da: Butik

en: Shop Basic
da: Butik Standard

en: Shop Extended
da: Butik Udvidet

en: Shortcode Conversions
da: Forkortelses-konverteringer

en: Shortcode Tracking
da: Forkortelses-tracking

en: Shortcode for Tracking:
da: Forkortelse for tracking:

en: Show
da: Vis

en: Show Arrows
da: Vis pile

en: Show Author
da: Vis Forfatter

en: Show Bullet
da: Vis prik

en: Show Categories
da: Vis Kategorier

en: Show Circle Border
da: Vis Cirkel Grænse

en: Show Comment Count
da: Vis Kommentar Tæller

en: Show Comments Count
da: Vis antallet af kommentar

en: Show Content
da: Vis indhold

en: Show Controls
da: Vis styring

en: Show Date
da: Vis dato

en: Show Divider
da: Vis Skillelinje

en: Show Excerpt
da: Vis Uddrag

en: Show Featured Image
da: Vis Udvalgt Billede

en: Show Image / Video On Mobile
da: Vis Billede / Video på mobiltelefoner

en: Show Image On Mobile
da: Vis billede på mobil

en: Show Inner Shadow
da: Vis Indvendig skygge

en: Show Meta
da: Vis Meta

en: Show Pagination
da: Vis sideinddeling

en: Show Post Categories
da: Vis Indlægskategorier

en: Show Post Meta
da: Vis indlægsmeta

en: Show Read More Button
da: Vis læs mere knap

en: Show Scroll Down Button
da: Vis Rul-ned-knappen

en: Show Slider Controls
da: Vis Slider Kontroller

en: Show Title
da: Vis Titel

en: Show Title and Caption
da: Vis Titel og billedtekst

en: Show author avatar
da: Vis forfatter avatar

en: Show comments count
da: Vis kommentarantal

en: Show reply button
da: Vis svarknap

en: Showing the full content will not truncate your posts in the slider. Showing the excerpt will only display excerpt text.
da: Det vil ikke afkorte dine indlæg at vise det fulde indhold i skyderen. Visning af uddrag vil kun vise uddragsteksten.

en: Showing the full content will not truncate your posts on the index page. Showing the excerpt will only display your excerpt text.
da: Visning af det fulde indhold vil ikke afkorte dine indlæg på indekssiden. Visning af uddrag vil kun vise din uddrags tekst.

en: Skype Button Action
da: Skype-Knappen Handling

en: Slide
da: Billedfremvisning

en: Slide Active Controller
da: Billedfremvisnings aktive betjeninger

en: Slide Arrows
da: Skydepile

en: Slide Button
da: Billedfremvisnings-knapper

en: Slide Controllers
da: Billedfremvisnings betjening

en: Slide Description
da: Billedfremvisnings beskrivelse

en: Slide Image
da: Slide Billede

en: Slide Image Vertical Alignment
da: Slide Billede Lodret justering

en: Slide Settings
da: Slide-indstillinger

en: Slide Title
da: Billedfremvisnings titel

en: Slider Arrows
da: Skyderpile

en: Slider Arrows Color
da: Slider Pile Farve

en: Slider Controls
da: Slider kontroller

en: Slider Controls Color
da: Slider kontroller Farve

en: Social Follow
da: Social følg

en: Social Icon
da: Social ikon

en: Social Media Follow
da: Social Media Følg

en: Social Network
da: Sociale Netværk

en: Social Network Settings
da: Social Network Indstillinger

en: Sort By Date
da: Sorter efter dato

en: Sort By Popularity
da: Sorter efter popularitet

en: Sort By Price: High To Low
da: Sorter efter Pris: høj til lav

en: Sort By Price: Low To High
da: Sorter efter Pris: lav til høj

en: Sort By Rating
da: Sorter efter bedømmelse

en: Specialty Section
da: Særlig sektion

en: Splash Page
da: Plask Side

en: Split Test
da: Splittest

en: Split Testing
da: Split-testing

en: Split Testing Statistics
da: Splittest-statistikker

en: Split testing requires at least 2 subject variations. This variation cannot be removed until additional variations have been added
da: Split-testing kræver mindst 2 objektvariationer. Denne variation kan ikke fjernes før yderligere variationer er blevet tilføjet

en: Split testing requires at least 2 subject variations. This variation cannot be removed until additional variations have been added.
da: Split-testing kræver mindst 2 objektvariationer. Denne variation kan ikke fjernes før yderligere variationer er blevet tilføjet.

en: Standard Section
da: Standard afsnit

en: State
da: Stadie

en: Statistics are being collected
da: Statistikker bliver indsamlet

en: Statistics are still being collected for this time frame
da: Statistikker bliver stadig indsamlet for denne tidsramme

en: Stats refresh interval
da: Statistik-genopfriskningsinterval

en: Stats will be displayed upon sufficient data collection
da: Statistikker vil blive vist efter tilstrækkelig dataindsamling

en: Stays
da: Ophold

en: Step 1:
da: Trin 1:

en: Step 2: Paste in the authorization code and click "Make a connection" button:
da: Trin 2: Indsæt på godkendelse kode, og klik på "opret forbindelse" - knappen:

en: Still images cannot be generated from this video service and/or this video format
da: Billeder kan ikke genereres fra denne videoservice/og eller dette videoformat

en: Sub-Menus Open
da: Undermenuer Åbne

en: Subhead Font Color
da: Underrubrik skriftfarve

en: Subhead Styling
da: Underrubrikdesign

en: Subheader
da: Underrubrik

en: Subheading Text
da: Underoverskrift Tekst

en: Subject
da: Objekt

en: Submit
da: Indsend

en: Submit Button
da: Send-knap

en: Submit Comment
da: Indsend indhold

en: Submit a Comment
da: Indsend en kommentar

en: Subscribe
da: Abonner

en: Subscribed - look for the confirmation email!
da: Abonnerer - hold udkig efter bekræftelses-e-mailen!

en: Subtitle
da: Undertitel

en: Success Message
da: Succesbesked

en: Summary &amp; Data
da: Oversigt og data

en: Tab Settings
da: Fane indstillinger

en: Table Header Background Color
da: Tabel header baggrundsfarve

en: Tabs
da: Faner

en: Tabs Content
da: Faneindhold

en: Tabs Controls
da: Betjening af faner

en: Template Name
da: Skabelonnavn

en: Template Type
da: Skabelontype

en: Testimonial
da: Vidnesbyrd

en: Testimonial Author
da: Forfatter af udtalelsen

en: Testimonial Description
da: Udtalelsesbeskrivelse

en: Testimonial Meta
da: Udtalelses Meta

en: Testimonial Portrait
da: Udtalelsesportræt

en: Text
da: Tekst

en: Text & Logo Orientation
da: Tekst & Logo Orientering

en: Text Background Color
da: Tekst baggrundsfarve

en: Text Color
da: Tekstfarve

en: Text Max Width
da: Tekst Max Bredde

en: Text Orientation
da: Tekstretning

en: Text Overlay Border Radius
da: Grænseradius på tekstoverlag

en: Text Overlay Color
da: Tekstoverlagsfarve

en: Text Vertical Alignment
da: Tekst Lodret justering

en: Textarea
da: Tekstområde

en: Thanks for contacting us
da: Tak fordi du kontakter os

en: The Divi Builder
da: Divi Byggeren

en: The Divi Builder has been updated, however your browser is loading an old cached version of the builder. Loading old files can cause the builder to malfunction.
da: Divi Builder er blevet opdateret, men din browser loader en gammel gemt version af builderen. Loading af gamle filer kan få builderen til at fungere forkert.

en: The Skype account name.
da: Skype-konto navn.

en: The URL for this social network link.
da: Det URL for dette sociale netværk link.

en: The section should have at least one row.
da: Denne sektion bør have mindst en række.

en: The title of your blurb will appear in bold below your blurb image.
da: Titlen på din bagsidetekst vises med fed under dit bagsidebillede.

en: The title will be used within the tab button for this tab.
da: Titlen skal bruges under fane knappen for denne fane.

en: The toggle title will appear above the content and when the toggle is closed.
da: Toggle titlen vises over indholdet og når toggle er lukket.

en: Theme Customizer
da: Tema tilpasser

en: Theme Options
da: Tema-Muligheder

en: This controls the direction of the lazy-loading animation.
da: Dette styrer retningen af animationen.

en: This controls the how your text is aligned within the module.
da: Dette styrer hvordan din tekst er justeret i modulet.

en: This controls the orientation of the image within the module.
da: Dette styrer orienteringen af billedet inden i modulet.

en: This defines the HTML ALT text. A short description of your image can be placed here.
da: Dette definerer den alternative billede tekst. En kort beskrivelse af dit billede kan placeres her.

en: This defines the HTML Title text.
da: Dette definerer HTML Titel tekst.

en: This element cannot be used as a your split testing goal. Please select a different module, or section.
da: Dette element kan ikke bruges som dit splittest-mål. Vælg venligst et andet modul eller en anden sektion.

en: This is the date the countdown timer is counting down to. Your countdown timer is based on your timezone settings in your <a href="%1$s" target="_blank" title="WordPress General Settings">WordPress General Settings</a>
da: Dette er den dato, nedtællingsuret er at tælle ned til. Din nedtællingsuret er baseret på din tidszone indstillinger i din <a href="%1$s" target="_blank" title="WordPress Generelle Indstillinger">WordPress Generelle Indstillinger</a>

en: This is the title displayed for the countdown timer.
da: Dette er den titel, der vises for nedtællingsuret.

en: This option will cover the player UI on the main video. This image can either be uploaded in each video setting or auto-generated by Divi.
da: Denne mulighed vil dække spiller interface på hoved video. Dette billede kan enten uploades i hver video indstilling eller automatisk genereret af Divi.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
da: Dette indlæg er adgangskodebeskyttet. Indtast adgangskoden for at se kommentarer.

en: This row cannot be duplicated because it contains a split testing goal. Goals cannot be duplicated. You must first end your split test before performing this action.
da: Denne række kan ikke duplikeres fordi den indeholder et splittest-mål. Mål kan ikke duplikeres. Du skal først stoppe din splittest før du udfører denne handling.

en: This row cannot be removed because it contains a split testing goal. Goals cannot be deleted. You must first end your split test before performing this action.
da: Denne række kan ikke fjernes fordi den indeholder et splittest-mål. Mål kan ikke slettes. Du skal først stoppe din splittest før du udfører denne handling.

en: This section cannot be duplicated because it contains a split testing goal. Goals cannot be duplicated. You must first end your split test before performing this action.
da: Denne sektion kan ikke duplikeres fordi den indeholder et splittest-mål. Mål kan ikke duplikeres. Du skal først stoppe din splittest før du udfører denne handling.

en: This section cannot be removed because it contains a split testing goal. Goals cannot be deleted. You must first end your split test before performing this action.
da: Denne sektion kan ikke fjernes fordi den indeholder et splittest-mål. Mål kan ikke slettes. Du skal først stoppe din splittest før du udfører denne handling.

en: This setting allows you to turn the navigation arrows on or off.
da: Denne indstilling gør det muligt at slå navigationspilene til eller fra.

en: This setting determines the vertical alignment of your content. Your content can either be vertically centered, or aligned to the bottom.
da: Denne indstilling bestemmer den lodrette justering af dit indhold. Dit indhold kan enten være lodret, centreret eller justeret til bunden.

en: This setting determines the vertical alignment of your slide image. Your image can either be vertically centered, or aligned to the bottom of your slide.
da: Denne indstilling bestemmer lodrette justering af dit dias billede. Dit billede kan enten være lodret centreret eller justeret til bunden af dit dias.

en: This setting will let you choose to use the thumbnail track controls below the slider or dot navigation at the bottom of the slider.
da: Denne indstilling vil lade dig vælge at bruge thumbnail track kontrol under slideren eller dot navigation i nederste del af slideren.

en: This setting will make your slider arrows either light or dark in color.
da: Denne indstilling vil gøre din slider pile enten lys eller mørk i farven.

en: This setting will make your slider controls either light or dark in color. Slider controls are either the arrows on the thumbnail track or the circles in dot navigation.
da: Denne indstilling vil gøre din slider kontroller enten lys eller mørk i farven. Slider kontrol er enten pilene på thumbnail track eller cirkler i dot navigation.

en: This setting will turn on and off the circle buttons at the bottom of the slider.
da: Denne indstilling vil tænde og slukke cirkel knappen i bunden af slideren.

en: This setting will turn on and off the featured image in the slider.
da: Denne indstilling vil slå det fremhævede billede i skyderen til  og fra.

en: This setting will turn on and off the meta section.
da: Denne indstilling vil slå metasektionen til og fra.

en: This setting will turn on and off the navigation arrows.
da: Denne indstilling vil tænde og slukke navigationspilene.

en: This setting will turn on and off the read more button.
da: Denne indstilling vil slå læs mere knappen til og fra.

en: This settings turns on and off the 1px divider line, but does not affect the divider height.
da: Denne indstilling tænder og slukker den 1px skillelinje, men påvirker ikke skillelinje højde.

en: This will adjust the alignment of the module text.
da: Dette vil justere tilpasningen af modul tekst.

en: This will adjust the color of the 1px divider line.
da: Dette vil justere farven på 1px skillelinje.

en: This will adjust the color of the empty space in the bar (currently gray).
da: Dette vil justere farven på den tomme plads i bjælken (aktuelt grå).

en: This will change the fill color for the bar.
da: Dette vil ændre fyldfarve for søjlen.

en: This will change the icon color.
da: Dette vil ændre ikon farven.

en: This will change the label of the module in the builder for easy identification.
da: Dette vil ændre etiketten af modulet i bygmester for nem identifikation.

en: This will change the label of the row in the builder for easy identification when collapsed.
da: Dette vil ændre etiketten af rækken i den builder for let identifikation, når de kollapsede.

en: This will change the label of the section in the builder for easy identification when collapsed.
da: Dette vil ændre sektionens mærkat i builderen for nem identifikation når den er minimeret.

en: This will change the label of the slide in the builder for easy identification.
da: Dette vil ændre angivelsen af det skub i den builder for nem identifikation.

en: This will change the label of the video in the builder for easy identification.
da: Dette vil ændre etiketten af videoen i bygmester for nem identifikation.

en: This will control how your blurb text is aligned.
da: Dette vil styre, hvordan din bagsidetekst tekst er justeret.

en: This will disable the module on selected devices
da: Dette vil aktivere modulet på udvalgte enheder

en: This will turn thumbnails on and off.
da: Dette vil slå thumbnails til og fra.

en: Thumbnail Item
da: Miniaturebillede genstand

en: Thumbnail Overlay Color
da: Miniaturebillede overlejringsfarve

en: Timer Section
da: Timer-sektion

en: Title
da: Titel

en: Title Font Color
da: Titel skriftfarve

en: Title Styling
da: Titeldesign

en: Title displayed above the portfolio.
da: Titel vises over porteføljen.

en: Title/Meta Background Image
da: Titels baggrundsbillede

en: Title: a-z
da: Overskrift: a-z

en: Title: z-a
da: Overskrift: z-a

en: Toggle Content
da: Skift mellem indhold

en: Toggle Divi Builder
da: Skift Divi Builder

en: Toggle Icon
da: Skift mellem ikon

en: Toggle Title
da: Skift-mellem titel

en: Toggle between the various blog layout types.
da: Skift mellem de forskellige layout-typer.

en: Top Center
da: Top-Center

en: Top Left
da: Øverst Til Venstre

en: Top Padding
da: Topfyld

en: Top Rated Products
da: Bedst Bedømte Produkter

en: Top Right
da: Øverst Til Højre

en: Top To Bottom
da: Top til bund

en: Transparent Background Color
da: Transparent baggrundsfarve

en: True Parallax
da: Ægte Parallakse

en: Turn comment count on and off.
da: Drej kommentar count on og off.

en: Turn on or off the author link.
da: Slå forfatteren linket til eller fra.

en: Turn pagination on and off.
da: Slå paginering til og fra.

en: Turn project titles on or off.
da: Slå projekttitler til eller fra.

en: Turn the captcha on or off using this option.
da: Slå Captcha til eller fra ved hjælp af denne mulighed.

en: Turn the category links on or off.
da: Slå kategori links til eller fra.

en: Turn the date display on or off.
da: Slå dato visning til eller fra.

en: Turn the date on or off.
da: Slå dato til eller fra.

en: Turned Off
da: Slået fra

en: Turned On
da: Slået til

en: Turning this on will allow automatic sliding to continue on mouse hover.
da: Vende dette på vil lade de automatiske skydedøre til at fortsætte på musen svæve.

en: Turning this on will exclude Pages from search results
da: At slå dette til vil ekskludere sider fra søgeresultater

en: Turning this on will exclude Posts from search results
da: At slå dette til vil ekskludere indlæg fra søgeresultater

en: Turning this on will hide the Search button
da: At slå dette til vil skjule søgeknappen

en: Twitter Profile Url
da: Twitter Profil URL

en: Type the Redirect URL
da: Skriv omdirigerings URLen

en: Type the message you want to display after successful form submission. Leave blank for default
da: Skriv beskeden du vil vise efter succesfuld indsendelse af form. Blank for standard

en: Type the text you want to use as placeholder for the search field.
da: Skriv teksten du vil bruge som pladsholder i søgefeltet.

en: URLs Open
da: URLs Åbne

en: Unable to perform copy/paste process due to inavailability of localStorage feature in your browser. Please use latest modern browser (Chrome, Firefox, or Safari) to perform copy/paste process
da: Ude af stand til at udføre copy/paste-processen på grund af inavailability af localStorage funktionen i din browser. Brug venligst nyeste moderne browser (Chrome, Firefox eller Safari) for at udføre copy/paste proces

en: Unauthorized Action
da: Uautoriseret handling

en: Unauthorized access. Preview cannot be accessed outside %1$s.
da: Uautoriseret adgang. Uddrag kan ikke tilgås uden %1$s.

en: Undo
da: Fortryd

en: Unit
da: Enhed

en: Unlock
da: Låse

en: Unlock Module
da: Låse Modul

en: Unlock Row
da: Låse Række

en: Unlock Section
da: Låse Afsnit

en: Unlocked
da: Ulåst

en: Update Category
da: Opdatering Kategori

en: Update Gallery
da: Opdater Galleri

en: Update Tag
da: Opdatering Tag

en: Upgrade
da: Opgrader

en: Upgrade WordPress
da: Opgrader WordPress

en: Upload a video
da: Upload en video

en: Upload an audio file
da: Upload en lydfil

en: Upload an image
da: Upload et billede

en: Upload an image to display at the top of your blurb.
da: Upload et billede til visning i toppen af din bagsidetekst.

en: Upload the .WEBM version of your video here. All uploaded videos should be in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers.
da: Upload .WEBM version af din video her. Alle uploadede videoer skal være i både .MP4 .WEBM formater for, at sikre maksimal kompatibilitet i alle browsere.

en: Upload your desired image, or type in the URL to the image you would like to display over your video. You can also generate a still image from your video.
da: Upload dit ønskede billede, eller skriv i URL til det billede, du ønsker at vise på din video. Du kan også generere et stillbillede fra videoen.

en: Upload your desired image, or type in the URL to the image you would like to display.
da: Upload dit ønskede billede, eller skriv i URL til det billede, du ønsker at vise.

en: Upload your desired image, or type in the URL to the image you would like to use as the background for the slider.
da: Upload dit ønskede billede, eller skriv URLen på billedet du vil bruge som baggrund til skyderen ind.

en: Upload your desired video in .MP4 format, or type in the URL to the video you would like to display
da: Upload din ønskede video i MP4 format, eller skriv URL til den video, du ønsker at vise.

en: Upon ending your split test, you will be asked to select which subject variation you would like to keep. Remaining subjects will be removed.
da: Ved afslutning af din splittest vil du blive bedt om at vælge hvilken objektvariation du gerne vil beholde. Tilbageværende objekter vil blive fjernet.

en: Upwards
da: Opad

en: Url
da: URL

en: Url Opens
da: URL Åbner

en: Use Background Color
da: Brug baggrundsfarve

en: Use Background Overlay
da: Brug baggrundsoverlag

en: Use Border
da: Brug kant

en: Use Custom Gutter Width
da: Brug Tilpassede Bredde Tagrende

en: Use Custom Styles for %1$s
da: Brug Brugerdefinerede Typografier til %1$s

en: Use Custom Width
da: Brug brugerdefineret bredde

en: Use Default Editor
da: Brug standard redigerer

en: Use Dot Navigation
da: Brug Dot Navigation

en: Use Dropshadow
da: Brug salgsskygge

en: Use Focus Border Color
da: Brug Fokuskantfarve

en: Use Grayscale Filter
da: Brug gråtonet filter

en: Use Icon
da: Brug Ikon

en: Use Icon Font Size
da: Brug Ikon skriftstørrelse

en: Use Parallax Effect
da: Brug Parallakseeffekten

en: Use Parallax effect
da: Brug Parallax effekt

en: Use Percentages
da: Brug procenter

en: Use Post Excerpt if Defined
da: Brug indlægsuddrag hvis angivet

en: Use Text Background Color
da: Brug Tekst baggrundsfarve

en: Use Text Overlay
da: Brug tekstoverlag

en: Use The Divi Builder
da: Brug Divi Byggeren

en: Use Thumbnail Track
da: Brug Thumbnail Track

en: Use the color picker to choose a background color for this module.
da: Brug farvevælgeren til at vælge en baggrundsfarve til dette modul.

en: Use the color picker to choose a color for the background overlay.
da: Brug farvevælgeren til at vælge en farve til baggrundsoverlaget.

en: Use the color picker to choose a color for the text overlay.
da: Brug farvevælgeren til at vælge en farve til tekstoverlaget.

en: Username
da: Brugernavn

en: Using the Divi Role Editor, you can limit the types of actions that can be taken by WordPress users of different roles. This is a great way to limit the functionality available to your customers or guest authors to ensure that they only have the necessary options available to them.
da: Hjælp Divi Rolle Editor, kan du begrænse de typer af foranstaltninger, der kan træffes af WordPress brugere af de forskellige roller. Dette er en fantastisk måde at begrænse den funktionalitet, der er tilgængelig for dine kunder eller gæst forfattere til at sikre, at de kun har de fornødne muligheder til rådighed for dem.

en: Vertically Centered
da: Lodret Centreret

en: Video Icon
da: Videoikon

en: Video MP4/URL
da: Video MP4 URL

en: Video Settings
da: Video Indstillinger

en: Video Webm
da: Video .WEBM

en: View Layout
da: Se Layout

en: View Project
da: Se Projekt

en: View Split Testing Stats
da: Se splittest-statistikker

en: View Stats
da: Se statistik

en: Visibility
da: Synlighed

en: Visible
da: Synlig

en: Website Field
da: Netsted-felt

en: When enabled, a background color is added behind the slider text to make it more readable atop background images.
da: Når aktiveret, så tilføjes en baggrundsfarve bag skydeteksten for at gøre den mere læsbar oven på baggrundsbilleder.

en: When enabled, a custom overlay color will be added above your background image and behind your slider content.
da: Når aktiveret, vil en brugerdefineret overlagsfarve tilføjes over dit baggrundsbillede og bag dit skydeindhold.

en: Widget Area
da: Widget Område

en: Widget Name
da: Widget Navn

en: Yes
da: Ja

en: You are using an outdated version of WordPress. Please upgrade.
da: Du bruger en forældet version af WordPress. Opgrader venligst.

en: You are using an outdated version of the theme. The latest version is %1$s
da: Du bruger en forældet version af temaet. Den seneste version er %1$s

en: You are using the %1$s plugin. We recommend clearing the plugin cache after updating your theme.
da: Du bruger %1$s plugin. Vi anbefaler at du rydder plugin-hukommelsen efter at du har opdateret dit tema.

en: You are using third party plugins. Try disabling each plugin to see if one is causing a conflict.
da: Du bruger tredjeparts-plugins. Prøv at deaktivere hvert plugin for at se om det er det der skaber en konflikt.

en: You cannot add global modules into global sections or rows
da: Du kan ikke tilføje globale moduler i globale sektioner eller rækker

en: You cannot add global rows into global sections
da: Du kan ikke tilføje globale rækker i globale sektioner

en: You cannot clear your layout while a split testing is running. Please end your split test before clearing your layout.
da: Du kan ikke rydde dit layout mens en splittest kører. Stop venligst din splittest før du rydder dit layout.

en: You cannot load a new layout while a split test is running. Please end your split test and then try again.
da: Du kan ikke loade et nyt layout mens en splittest kører. Stop venligst din splittest og prøv derefter igen.

en: You cannot save layout while a split test is running. Please end your split test and then try again.
da: Du kan ikke gemme et layout mens en splittest kører. Stop venligst din splittest og prøv derefter igen.

en: You cannot save this module while a split test is running. Please end your split test and then try again.
da: Du kan ikke gemme dette modul mens en splittest kører. Stop venligst din splittest og prøv derefter igen.

en: You cannot save this row while a split test is running. Please end your split test and then try again.
da: Du kan ikke gemme denne række mens en splittest kører. Stop venligst din splittest og prøv derefter igen.

en: You cannot save this section while a split test is running. Please end your split test and then try again.
da: Du kan ikke gemme denne sektion mens en splittest kører. Stop venligst din splittest og prøv derefter igen.

en: You currently don't have any projects assigned to a category.
da: Du har i øjeblikket ingen projekter i nogen kategorier.

en: You do not have permission to edit the module, row or section in this split test.
da: Du har ikke tilladelse til at redigere modulet, rækken eller sektionen i denne splittest.

en: You do not have permission to perform this task.
da: Du har ikke tilladelse til at udføre denne opgave.

en: You do not have permission to unlock this module.
da: Du har ikke tilladelse til at låse op for dette modul.

en: You do not have permission to unlock this row.
da: Du har ikke tilladelse til at låse op for dette træk.

en: You do not have permission to unlock this section.
da: Du har ikke tilladelse til at låse op for dette afsnit.

en: You do not have sufficient permissions to export the content of this site.
da: Du har ikke rettigheder nok til at eksportere indholdet af denne side.

en: You don't have sufficient permissions to access the settings
da: Du har ikke tilstrækkelige tilladelser til at få adgang til de indstillinger

en: You entered the wrong number in captcha.
da: Du indtastede det forkerte nummer i captcha.

en: You have WP_DEBUG enabled. Please disable this setting in wp-config.php
da: Du har WP_DEBUG aktiveret. Deaktiver venligst denne indstilling i wp-config.php

en: You have activated the Divi Leads Split Testing System. Using split testing, you can create different element variations on your page to find out which variation most positively affects the conversion rate of your desired goal. After closing this window, please click on the section, row or module that you would like to split test.
da: Du har aktiveret Divi Leads Splittest-system. Ved at bruge splittests kan du skabe forskellige elementvariationer på din side for at finde ud af hvilken variation der påvirker konverteringsraten ved dit ønskede mål bedst. Efter du har lukket dette vindue, klik venligst på sektionen, rækken eller modulet som du ønsker at splitteste.

en: You have not saved any items to your Divi Library yet. Once an item has been saved to your library, it will appear here for easy use.
da: Du har ikke gemt nogen ting i dit Divi bibliotek endnu. Når en ting er blevet gemt i biblioteket, vises det her for nem brug.

en: You need to select a split testing goal first.
da: Du skal først vælge et splittest-mål.

en: You need to select a split testing subject first.
da: Du skal først vælge et splittest-objekt.

en: You were using global item as split testing winner. Consequently, you have to choose between:
da: Du brugte et globalt objekt som splittest-vinder. Følgelig skal du vælge mellem:

en: You're about to update global module. This change will be applied to all pages where you use this module. Press OK if you want to update this module
da: Du er ved at opdatere det globale modul. Denne ændring vil blive anvendt på alle de sider, hvor du bruger dette modul. Tryk på OK, hvis du vil opdatere dette modul

en: Your comment is awaiting moderation.
da: Din kommentar afventer moderering.

en: Your memory limit can't be changed automatically
da: Din hukommelsesgrænse kan ikke ændres automatisk

en: Your memory limit has been increased
da: Din hukommelsesgrænse er blevet hævet

en: Zoom Icon Color
da: Zoom ikonfarve

en: by
da: af

en: by %s
da: af %s

en: comments
da: Kommentarer

en: default
da: standard

en: facebook
da: Facebook

en: flikr
da: Flikr

en: no
da: ingen

en: not Global
da: ikke Global

[ctx: number of comments]
en: 1 Comment | %s Comments
da[0]: 1 Kommentar
da[1]: %s kommentarer

en: on %1$s at %2$s
da: på  %1$s ved %2$s

en: on Desktop
da: på stationær

en: on Phone
da: på telefon

en: on Tablet
da: på tablet

en: read more
da: læs mere

en: read more...
da: læs mere...

en: yes
da: ja

en: you don't have sufficient permissions to access this page
da: du har ikke tilstrækkelige tilladelser til at få adgang til denne side
